StoryEditorżywienie krów

Wypas krów na pastwisku daje wiele dla ich kondycji

19.11.2019., 16:11h
Krowy dojne korzystają z pastwisk. W oborze zostają tylko sztuki zasuszone i świeżo wycielone. Wypas w tym roku rozpoczął się już w kwietniu i Łukasz Węglowski ma nadzieję, że potrwa jak najdłużej, gdyż jego zdaniem, jest to najzdrowszy sposób utrzymania bydła.
Krowy wychodzą z obory, a my mamy mniej pracy związanej z usuwaniem obornika, czy zadawaniem pasz, a obora jest lepiej przewietrzona, ale nie to jest naszym celem. Utrzymanie krów na pastwisku, to przede wszystkim samo zdrowie. Łatwiej jest utrzymać w dobrej kondycji nogi i racice, są lżejsze wycielenia, krowy wyraźniej okazują ruję, a wykrycie rui w warunkach oborowych i wykonanie skutecznej inseminacji, to coraz trudniejsze zadanie – stwierdził hodowca.

Stawiamy na lucernę

Trawa, jaką krowy pobierają podczas wypasu, to jedynie urozmaicenie ich diety. Cały czas są dokarmiane, na pastwisku sianokiszonką, a w oborze kiszonką z kukurydzy, wysłodkami buraczanymi oraz paszami treściwymi takimi jak własne śruty zbożowe i makuch rzepakowy. Łukasz Węglowski stosuje jeszcze w żywieniu dodatek mineralno-witaminowy i melasę.
Co prawda rolnicy uprawiają nieduży areał lucerny, ale już niebawem się to zmieni, a powodem są m.in. susze, jakie i w tym rejonie kraju występują w ostatnich latach.

Lucerna to bardzo dobra pasza zasobna w białko, ponadto ma głęboki system korzeniowy, który pozwala osiągać przyzwoity plon, nawet gdy jest sucho. Bo t...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 06:27