StoryEditorRozród krów

Wysoka wydajność krów mlecznych przy naturalnym kryciu

18.01.2019., 17:01h
Producenci mleka jako główny cel prowadzonej pracy hodowlanej najczęściej stawiają sobie wzrost wydajności z jednoczesną poprawą zdrowotności stada. Większość z nich, by je osiągnąć, w rozrodzie stosuje sztuczną inseminację wykorzystując nasienie pochodzące od najlepszych rozpłodników. Jest jednakże grupa hodowców, którzy w rozrodzie preferują krycie naturalne. Do niej należy Gabryel Szadkowski.

Naturalne krycie od lat

Stado Beaty i Gabryela Szadkowskich liczy blisko 200 sztuk, w tym 112 krów dojnych.

Większość stanowią czystorasowe zwierzęta rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Od lat stosujemy naturalne krycie. Wyszukujemy wolne od chorób (BVD i IBR) rozpłodniki na terenie woj. lubelskiego. W naszym gospodarstwie zawsze są trzy buhaje, jeden kryje „stare” krowy, drugi jałówki, a trzeci dorasta. Z doświadczenia muszę przyznać, że naturalne krycie sprawdza się doskonale. Rozpłodniki kupujemy w różnych miejscach, głównie jednak na fermie w Janowie Podlaskim i gospodarstwie rolnym „Agromarina” informuje hodowca.

Ze zdrowotnością stada hodowcy nie mają większych problemów. W ostatnim czasie rodzi się tu niestety niewiele cieliczek. Zdarzają się okresy, że na 10 wycieleń rodzi się aż 7 byczków, które trafiają do sprzedaży.

Mimo tego, że rodzi się nam niewiele cieliczek, nie dokupujemy ich. Obawiamy się bowiem, że pomimo zachowania odpowiedniej staranności i ostrożności sprowadzimy jakieś choroby do stada. Dlatego też bazujemy wyłącznie na własnych sztukach – informuje gospodarz.

Nowa obora, nowa technologia

 S...
Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 11:25