StoryEditorPorady

Zakup wozu paszowego odmienił pracę w gospodarstwie dostawcy mleka do SM Ryki

08.04.2021., 11:04h
Zbigniew Kornas twierdzi, że nie lubi eksperymentować w kwestii doboru firm dostarczających środki do produkcji rolnej i pomagających w prowadzeniu gospodarstwa. Ceni sobie długotrwałą współpracę, a jako jej przykład, podaje spółdzielnię mleczarską, do której dostarcza surowiec oraz firmę zaopatrującą gospodarstwo w pasze dla bydła.

Modernizacja gospodarstwa bez kredytów

Krowy państwa Kornasów utrzymywane są m.in. w obiekcie z 1986 roku, w którym znajduje się 12 stanowisk. Dobudowano do niego część przeznaczoną dla krów mlecznych z 22 stanowiskami (w jednym rzędzie), przylegającymi do szerokiego korytarza paszowego, dzięki któremu możliwy jest przejazd wozem paszowym. Po drugiej stronie korytarza znajduje się – jak na razie – kilka stanowisk.

Chcemy do nich dobudować kolejne, dlatego będziemy musieli wyburzyć ścianę stodoły. Łącznie w całym rzędzie będzie 25 stanowisk. Prace będziemy wykonywali stopniowo, gdyż nie jestem zwolennikiem podejmowania zbyt dużego ryzyka. Najlepiej byłoby oczywiście wybudować nową oborę, do tego konieczne są kredyty, a sytuacji na rynku w kolejnych miesiącach czy latach nie da się przewidzieć. W związku z tym systematycznie, własnymi siłami powiększamy dotychczasowe obiekty – mówi Zbigniew Kornas, który planuje jeszcze utwardzić plac między oborą a miejscem składowania pasz objętościowych, gdzie sporządzany jest PMR.

Przy silosie na kiszonkę z kukurydzy utwardziliśmy już plac. W najbliższym czasie zamierzamy dobud...
Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 07:29