StoryEditorWiadomości rolnicze

Zamiast folii - agrowłóknina

08.10.2017., 12:10h
Wilgotna i brudna słoma to doskonałe środowisko do rozwoju toksynotwórczych grzybów, które wytwarzają groźne dla zdrowia i produkcji krów mikotoksyny. O tym, czy stosowana w każdym gospodarstwie słoma jest użyteczna decyduje sposób jej przechowywania.
Duża grupa hodowców zabezpiecza przechowywaną słomę folią, której trwałość jest zazwyczaj krótka. Alternatywnym do folii rozwiązaniem jest przykrycie pozostawionej słomy na otwartej przestrzeni agrowłókniną. To rozwiązanie z powodzeniem od lat stosuje Martin Ziaja z Dobrodzienia.

Agrowłóknina jest przede wszystkim trwała, a jej trwałość jest trzykrotnie większa niż folii, która zazwyczaj na skutek wiatrów wytrzymuje tylko jeden sezon. Ponadto, przykrycie folią słomy wilgotnej sprawia, że następuje jej zaparzenie i pleśnienie – podzielił się swoją opinią hodowca.



Agrowłóknina nie powinna być rozkładana do samego dołu stogu i przykrywana ziemią. Zimą przy silnych mrozach zamarznięta ziemia mogłaby uszkodzić materiał


Agrowłóknina to nic innego jak materiał wykonany z tworzywa sztucznego – polipropylenu. Jest ona lekka, wytrzymała i paroprzepuszczalna. Przepuszcza parę na zewnątrz i jednocześnie blokuje dostęp wody do stogu zabezpieczając tym samym przed pojawieniem się grzybów i pleśni w słomie. Materiał posiada także filtr promieni UV, co zwiększa jej trwałość i żywotność. W opinii hodowcy z Dobrodzienia, aby agrowłóknina jak najlepiej spełniała swoje zadanie, powinna być stosowana na stogach ułożonych w trójkąt, których kąt spadku wynosi co najmniej 45 stopni – tłumaczył Martin Ziaja.

Sposób mocowania agrowłókniny jest prosty i chcąc ograniczyć koszty, zamiast kupować specjalistyczne klipsy, warto samodzielnie wykonać metalowe klamry, najlepiej ze stali nierdzewnej, wówczas służyć nam będą przez długi czas.



Metalowe klamry są zdecydowanie lepsze i trwalsze od plastikowych klipsów


Dobrze przymocowana agrowłóknina oraz fakt, że jest ona paroprzepuszczalna powoduje, że nie następuje podwiewanie materiału, jak to się dzieje w przypadku folii lub plandek. Dzięki swej lekkości przykrywanie stogu z balotami słomy przez jedną osobę nie stanowi większego problemu. Agrowłóknina jest lekka i śliska, dzięki temu w okresie zimy śnieg nie zatrzymuje się na stogu tylko osuwa na ziemię.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 12:31