Stosując w żywieniu krów słomę, należy zadbać, by składowana była w miejscu zadaszonym, wolnym od wilgoci, ponieważ podczas przechowywania wilgotnej i brudnej słomy może nastąpić jej zakażenie grzybami toksynotwórczymiBeata Dąbrowska
StoryEditorŻywienie krów

Dlaczego słoma jest ważnym składnikiem dawki pokarmowej wysokowydajnych krów mlecznych?

12.12.2023., 15:00h
Słoma jest bardzo cennym komponentem dawek pokarmowych dla krów mlecznych. Jej wartość pokarmowa zależy od gatunku rośliny, ilości zanieczyszczeń czy domieszek innych roślin. Jako składnik diety, słoma daje uczucie sytości i wypełnienia.

Jakie są główne zalety słomy w dawce pokarmowej dla krów?

Włókno zawarte w słomie spowalnia przechodzenie treści przez żwacz oraz pozwala na dłuższe przebywanie masy pokarmowej w przedżołądkach, stymuluje wydzielanie śliny i odruch przeżuwania. Główną zaletą słomy w żywieniu krów wysokomlecznych jest również to, że nie jest ona nośnikiem dużych ilości łatwo dostępnej energii. Przez to jest niezastąpiona w żywieniu krów w okresie zasuszenia właściwego, czyli do 3. tygodnia przed wycieleniem. Krowy do syta pobierają potrzebną suchą masę z dużym udziałem słomy i jednocześnie zjadają dawkę o ograniczonej podaży energii.

W żywieniu krów mlecznych w okresie laktacji wykorzystuje się zwykle słomy zbóż jarych

Najbardziej pożądana jest słoma twarda (pszenna, pszenżytnia, żytnia), która powoduje lepsze działanie ślinianek, a więc większe właściwości buforujące, co lepiej zabezpiecza przed kwasicą. Najlepiej, gdy przed podaniem słoma pocięta jest na kawałki o długości około 4 cm, co eliminuje konieczność rozdrabniania jej prze wóz paszowy czy krowę.

image

Stosując w żywieniu krów słomę, należy zadbać, by składowana była w miejscu zadaszonym, wolnym od wilgoci, ponieważ podczas przechowywania wilgotnej i brudnej słomy może nastąpić jej zakażenie grzybami toksynotwórczymi

FOTO: Beata Dąbrowska

Słoma przeznaczona na paszę dla krów mlecznych powinna być dobrej jakości, bez zanieczyszczeń i toksyn. Właściwie przechowywana, w miejscu przewiewnym i suchym, posiada lekki połysk i jest bez zapachu. Stara słoma jest matowa i ma zapach stęchlizny. Ma ponadto mniejszą wartość składników pokarmowych i jest niechętnie pobierana przez krowy. Z uwagi na obecność pleśni zawierających mikotoksyny, może zagrażać zdrowiu i życiu krów.

Jakiej słomy lepiej unikać w skarmianiu krów?

Słoma jęczmienna ma działanie zatwardzające, dlatego jest szczególnie wskazana przy przechodzeniu z żywienia zimowego na letnie, przy skarmianiu młodych zielonek oraz pasz o niskiej zawartości suchej masy. Lekko rozwalniające działanie ma słoma owsiana. Jest chętnie pobierana przez krowy i dlatego bywa skarmiana na tzw. zakładkę.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 23:49