Każde ograniczenie pobrania wody przez krowy szybko odbija się na produkcyjności krowy, bowiem średnio na każdy litr produkowanego mleka, krowa musi pobrać około 2-3,5 litra wody.Beata Dąbrowska
StoryEditorZimowe żywienie krów

Jak chronić poidła dla krów w czasie zimy?

06.01.2024., 11:30h
Fala mrozu, która właśnie napłynęła z północy Europy będzie dla hodowców nie lada wyzwaniem. Temperatury w niektórych regionach mają pokazać w ten weekend nawet -24 stopnie Celsjusza. Przy tak ekstremalnie niskich temperaturach trzeba pomyśleć jak zaopatrzyć zwierzęta w wodę.

Jak zapewnić krowom dostęp do wody podczas mrozów? 

Bydło musi mieć nieustanny dostęp do wody, inaczej nie będzie pobierało paszy. Każde ograniczenie pobrania wody przez krowy szybko odbija się na produkcyjności krowy, bowiem średnio na każdy litr produkowanego mleka, krowa musi pobrać około 2-3,5 litra wody. Krowa w laktacji dziennie wypija nawet do 150 litrów wody, dlatego zapewnienie efektywnego systemu pojenia jest kluczowe. Nawet jeżeli pobranie wody w zimowych miesiącach jest niższe, dostęp do świeżej i czystej wody powinien być dla bydła nieograniczony - pomijając element ekonomiki produkcji, jest to także podstawowy wymóg zapewniania zwierzętom odpowiedniego dobrostanu.

Warto pamiętać, że krowy mleczne preferują wodę o temperaturze od 10–18°C. Woda poniżej tej temperatury będzie niechętnie pobierana przez krowy. Jak zatem utrzymać wodę w takiej temperaturze podczas mrozów?

Poidła podgrzewane lub izolowane

Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie w oborze podgrzewanych poideł. Na jedno poidło średnio przypada od 10-20 zwierząt. Każde poidło podgrzewane wyposażone jest w specjalna grzałkę, która utrzymuje wodę w stałej temperaturze, nawet przy -30°C. Taki rodzaj poideł można stosować zarówno wewnątrz obory lub na zewnątrz, jednak wymagają one podłączenia do termostatu i oczywiście zasilania elektrycznego, co podnosi koszty instalacji.

W przypadku poideł izolowanych, nie ma konieczności zapewnienia zasilania elektrycznego, co idealnie sprawdza się w przypadku wypasu bydła i chęci zapewnianie dostępu do wody na zewnątrz obory. Poidła izolowane są większe, dlatego wykorzystywane są w oborach wolnostanowiskowych i na pastwiskach. Zastosowanie podwójnej izolacji działa na tyle mrozoodpornie, że nawet przy temperaturach dochodzących do -30°C, woda dalej pozostaje niezamarznięta. Dodatkowym atutem jest utrzymywanie stałej temepratury wody podczas upałów. 

Pod uwagę nalezy też wziąć samą instalację doprowadzającą wodę do poideł. Podczas bardzo niskich temperatur istotne jest także zabezpieczenie rurociągu, którym zaopatruje poidła we wodę. Na rynku istnieje cała gama różnych produktów, które idealnie sprawdzą się w takiej sytuacji - od otuliny kauczukowej, poprzez wełnę mineralną lub szklaną, styropian czy spieniony poliuretan. 

Podczas planowania budowy obory warto wziąć ten element pod uwagę i umieścić rurociągi pod posadzką, co znacznie zmniejszy straty ciepła. Skuteczną metodą zapobiegającą zamarzaniu wody w rurach jest zastosowanie pompy cyrkulacyjnej. W sytuacji awaryjnej, gdy wolno płynąca woda zapobiega jej zamarzaniu.

Kamila Dłużewicz

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 14:55