StoryEditorDotacje

30 tys. dolarów za innowacje w rolnictwie i produkcji żywności. Kto może zdobyć pieniądze?

29.01.2021., 12:01h
Rozpoczęła się II edycja konkursu  „Innowacje dla zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności”, którego organizatorami są FAO i rząd Szwajcarii. W konkursie można wygrać dwie nagrody po 30 tys. dolarów każda. Za co można otrzymać taka nagrodę?

Zrównoważone systemy żywnościowe – czym są?

Środowisko, ludzie, instytucje oraz procesy produkcji i przetwarzania żywności, która trafia potem do konsumentów są składowymi systemów żywności. Kluczową rolę w ich funkcjonowaniu pełni współpraca, która napędza innowacje, a te sprawiają, że łańcuchy żywnościowe stają się bardziej zrównoważone. Nie jest to możliwe kiedy działa się oddzielnie.

„Innowacje dla zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności” – co to za konkurs? Jaka idea mu przyświeca?

Innowacje i doskonalenie procesów produkcyjnych,  mechanizmów przetwórczych, zmian w handlu i konsumpcji żywności przekładają się na budowanie zrównoważonych i wytrzymałych procesów żywnościowych. Drobni rolnicy nie powinni się tego obawiać, tylko iść w kierunku doskonalenia praktyk uprawy żywności przy wykorzystaniu technologii cyfrowych, przez co zmniejsza się dysproporcja między krajami rozwiniętymi, a rozwijającymi się.

Dlatego w 2018 r. rząd federalny Szwajcarii i Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ufundowały międzynarodową nagrodą za innowacyjność dla zrównoważonej żywności i rolnictwa (International Innovation Award for Sustainable Food and Agriculture).

Wyróżnienie to jest uznaniem za innowacje cyfrowe i nowe lub istniejące produkty lub praktyki, doprowadzające do większej skuteczności, konkurencyjności i odporności w zakresie swojego działania. Nagradzane są nowatorskie działania już wdrożone i zatwierdzone.

Wszystkie innowacje muszą dotyczyć wyłącznie rolnictwa.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs „Innowacje dla zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności” jest przeznaczony dla osób fizycznych, prywatnych firm i instytucji, które w zakresie stosowanych innowacji wykazały się skutecznością, która miała na celu wzmocnienie i promowanie zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności, wykorzystując do tego nowatorskie narzędzia, produkty lub usługi.

Od kandydatów wymaga się wykazania głównej roli ich innowacji, która przysłuży się przekształcaniu systemów żywnościowych poprzez zrównoważone rolnictwo i produkcję żywności. Ma mieć ona także wpływ na poprawę bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia dla wszystkich, szczególnie w obliczu zwiększonych wyzwań środowiskowych.

Jak duża jest nagroda i w jakich kategoriach?

  • Kategoria A– nagradza dokonania w zakresie cyfryzacji i innowacji związanych z zrównoważonymi systemami żywnościowymi. Do wygrania 30 000 dolarów.
  • Kategoria B – wyróżnia innowację, która wzmacnia pozycję młodzieży (poniżej 35 roku życia) w zrównoważonych systemach żywnościowych. Do wygrania 30 000 dolarów
 
Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń mija 19 marca 2021 roku.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 23:32