StoryEditorWiadomości rolnicze

ARiMR będzie mogła umorzyć nawet 500 mln złotych rolnikom

24.02.2022., 10:02h
Już wkrótce Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może uzyskać możliwość pomocy dla rolników. Chodzi o nowe zasady oddłużenia gospodarstw. ARiMR mogłaby darować część odsetek, a mowa tu obecnie aż o 500 mln złotych. Kto mógłby liczyć na umorzenie?

W środę 23 lutego 2022 roku Sejmowa komisja rolnictwa rozpatrywała rządowy projektu ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dwie ze zmian bezpośrednio dotyczą rolników: możliwości umorzenia im części zobowiązań wobec Agencji oraz cesji przez rolnika części dopłat bezpośrednich.

Umorzenie odsetek przez ARiMR – dla kogo?

Zaproponowane przez rząd zmiany w prawie przewidują m.in. możliwość umorzenia przez Agencję wobec rolników i restrukturyzacji części ich zadłużenia.

– Po analizach w ministerstwie doszliśmy do wniosku, że umorzenia i restrukturyzacja długu powinna pójść znacznie dalej niż to było zaproponowane w pierwotnym przedłożeniu ustawy. Proponujemy zapis dotyczący zadłużenia, które są wieloletnie, a ich stan jest bardzo trudny do odzyskania a odsetki przekraczają wielokrotnie kapitał podstawowy – tłumaczył Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Z propozycji resortu rolnictwa wynika, że Agencja mogłaby umorzyć część odsetkową zadłużenia, dopiero kiedy rolnik spłaciłby całość kapitału.

Z danych MRiRW wynika, że w grę wchodzi kwota 174 mln kapitału podstawowego oraz ponad 500 mln odsetek.

Rolnik będzie mógł automatycznie przekazać część dopłat  bezpośrednich na ubezpieczeni rolnicze

W omawianym projekcie ustawy przewidziano także wprowadzenie upoważnienia ARiMR na dokonywanie cesji części dopłat bezpośrednich, które należą się rolników, na rzecz zakładów ubezpieczeniowych, które mają podpisaną umowę z MRiRW w sprawie ubezpieczenia upraw i zwierząt rolniczych.

– Rolnik, który podejmuje decyzję o ubezpieczeniu będzie miał możliwość, bo to jest dobrowolna decyzja rolnika, zadysponowania środkami z płatności bezpośrednich na poczet swojej części składki ubezpieczeniowej – wyjaśniał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Obecnie składka na ubezpieczenie rolnicze jest podzielona na dwie części: 65% jej jest pokrywanych z budżetu państwa, kolejne 35% opłaca rolnik. Z cesji dopłat bezpośrednich miałaby być pokrywana ta część składkowa, którą obecnie uiszcza gospodarz.

Według ministerstwa rolnictwa, takie rozwiązanie znacznie usprawni system ubezpieczeń upraw rolniczych.

ARiMR będzie więcej płacić informatykom

W projekcie ustawy znalazły się także zapisy, które dadzą ARiMR możliwość powołania spółki celowej, której zadaniem byłby wykonywania obsługi  informatycznej Agencji. Dzięki temu będzie możliwość rezygnacji z usług firm zewnętrznych oraz zatrudnienia informatyków za wynagrodzenie rynkowe, bez ograniczeń wynikających ze standardów obowiązujących w administracji państwowej.

– Siatka płac Agencji jest taka, że osoby, które nabierały jakiś umiejętności odchodziły i przechodziły do firm prywatnych, które potem świadczyły usługi na rzecz ARiMR – przekonywał wicepremier Kowalczyk.

Takie rozwiązanie ma też rozwiązać problem ciągnących się latami postępowań przetargowych na wybór firm świadczących usługodawców firm informatycznych. Ma to też obniżyć koszty związane z obsługą informatyczną. Podobna spółka powstała w ministerstwie  finansów. 

Posłowie z komisji rolnictwa wyrażali wątpliwości co do zasadności powoływania oddzielnej spółki zależnej ARiMR. Ale Halina Szymańska szefowa Agencji przekonywała, że jest to konieczne ponieważ w czasie pandemii nastąpił znaczny wzrost zapotrzebowania na informatyków, których pensje poszybowały w górę. W efekcie ARiMR nie stać na zaspokojenie ich oczekiwań płacowych.

wk
Fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 11:17