StoryEditorWiadomości rolnicze

ARiMR daje 60 tys. złotych na Restrukturyzację Małych Gospodarstw

30.03.2017., 11:03h
60 tys. złotych dotacji mogą dostać "Małe Gospodarstwa". Od 30 marca do 28 kwietnia oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski na „Restrukturyzacje małych gospodarstw”, dofinansowanie potocznie zwane nową niskotowarówką.

Po 60 tys. zł będą mogli sięgać rolnicy lub ich małżonkowie prowadzący gospodarstwa rolne, których wielkość ekonomiczna nie przekracza 10 tys. euro. Warto jednak podkreślić, iż pomoc może zostać przyznana tylko jednemu z małżonków, co do którego drugi wyraził pisemną zgodę, niezależnie od tego, czy posiadają wspólne, czy odrębne gospodarstwa. Możliwe jest natomiast przyznanie pomocy małżonkowi nieposiadającemu odrębnego numeru producenta, jeżeli prowadzi w tym gospodarstwie działalność rolniczą. W takiej sytuacji wnioskodawca posługuje się numerem identyfikacyjnym współmałżonka.

Tylko dla KRUS-wców bez firmy 

Co jednak najważniejsze osoba startująca po premię musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik albo małżonek rolnika nieprzerwanie przez co najmniej ostatnie 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy. W tym okresie nie powinna także prowadzić działalności gospodarczej ani pracować zawodowo poza rolnictwem, co łączy się z ubezpieczeniem w ZUS. Premia będzie więc niedostępna zarówno dla posiadaczy małych gospodarstw, którzy mają małe firmy, będąc na tzw. podwójnym KRUS, jak i dla tych, którzy dorabiają np. na podstawie umowy o pracę, czy zlecenia i są objęci powszechnym ubezpieczeniem.

Wsparcie to jest również zamknięte dla osób, które skorzystały z dofinansowania w ramach premii dla młodych rolników oraz modernizacji gospodarstw, zarówno ze starego, jak i obecnego PROW. Działanie to będzie niedostępne również dla osób, które wzięły dofinansowanie z „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” (z PROW 2007–2013) oraz „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” (z PROW  2014–2020).

Wsparcie zostanie wypłacone w dwóch ratach:

  • pierwszej w wysokości 80 % całkowitej wartości pomocy, ale nie więcej niż 48 tysięcy złotych
  • drugiej – w wysokości 20 % całkowitej wartości pomocy, ale nie więcej niż 12 tysięcy złotych (jej wypłata jest uzależniona od prawidłowej realizacji biznesplanu). 

Tylko na działalność rolniczą

Uwaga: premia musi zostać w całości wydana na działalność rolniczą w gospodarstwie lub przygotowywanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Przy czym, zaplanowane w biznesplanie inwestycje w środki trwałe powinny wynosić co najmniej 80 % kwoty pomocy. Inwestycje muszą doprowadzić do wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa do co najmniej 10 tys. euro oraz co najmniej o 20 % w stosunku do wielkości wyjściowej. Ten poziom należy utrzymać co najmniej do dnia upływu 5 lat od wypłaty pierwszej raty pomocy.

Minimum 10 punktów

Warto podkreślić, iż inwestycje w środki trwałe mogą dotyczyć wyłącznie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia. W przypadku zaś inwestycji budowlanej, może być uwzględniona wyłącznie ta, położona na gruntach stanowiących własność wnioskodawcy lub która stanowi przedmiot użytkowania wieczystego lub przedmiot dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego.

Premia nie może zostać przeznaczona na prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne. W grę nie wchodzą także takie działy specjalne produkcji rolnej, jak hodowle: zwierząt laboratoryjnych, ryb akwariowych, psów i kotów rasowych.  

Pomoc przysługuje w kolejności wynikającej z sumy punktów, przyznawanych na podstawie określonych kryteriów wyboru. Są nimi:

  • docelowa wielkość ekonomiczna gospodarstwa:
  •       powyżej 20 tys. euro – 5 punktów,
  •       16 – 20 tys. euro – 3 punkty,
  •       12 16 tys. euro – 1 punkt;
  •  kwalifikacje zawodowe (od 1 do 5 pkt);
  • rodzaj planowanej produkcji (od 2 do 4 pkt);
  • kompleksowość biznesplanu (od 0,5 do 3 pkt);
  • wpływ na realizację celów przekrojowych (od 0,5 do 5 pkt);
  • wiek wnioskodawcy - jeżeli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy wnioskodawca nie ma więcej niż 40 lat – 3 punkty.

Aby premia się należała należy uzbierać minimum 10 punktów.

Przez 5 lat obowiązek prowadzenia gospodarwta

Osoba, która otrzyma premię będzie zmuszona do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie, którego rozwoju dotyczy biznesplan, co najmniej do upływu 5 lat od wypłaty pierwszej raty pomocy. Do tego czasu będzie musiała także prowadzić działania, z tytułu których przyznano jej punkty decydujące o kolejności przysługiwania pomocy. Przez co najmniej 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy musi także prowadzić ewidencję przychodów i rozchodów w gospodarstwie.  

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. maj 2024 10:46