Unrecognizable farmer in agricultural tractor is fertilizing wheat crop field with NPK fertilizer nutrients
StoryEditorWiadomości rolnicze

Będą nowe terminy stosowania nawozów azotowych. Jakie?

15.12.2022., 14:12h
W styczniu 2023 roku ma być przyjęty nowy program azotanowy. Wszystko wskazuje na to, że zawarty w nim będzie elastyczny termin nawożenia. Kiedy rolnicy będą mogli ruszyć z azotem na wiosnę?  

Rolnicy od lat apelują o zniesienie sztywnych terminów nawożenia zarówno wiosennego (od 1 marca), jak i jesiennego. Teraz jest szansa, że resort infrastruktury przychyli się do tych próśb. 

Obecnie trwa przegląd "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. To dobra okazja do wprowadzenia poprawek, więc ministerstwo zaproponowało zmiany dotyczące:

  • zastosowania elastycznego wiosennego terminu nawożenia,
  • aktualizacji wskaźników produkcji nawozów naturalnych i zawartego w nich azotu,
  • sposobu obliczania maksymalnych dawek nawozów azotowych,
  • dodania równoważników nawozowych dla ścieków i osadów ściekowych

- Obecnie trwa uzgadnianie sposobu rozpatrzenia uwag zgłoszonych przez ministerstwa do projektu rozporządzenia Rady Ministrów – poinformował w tym tygodniu wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Jakie będą nowe terminy stosowania nawozów azotowych?

Odpowiednio dobrany termin stosowania nawozów zawierających azot jest istotnym czynnikiem wpływającym na plonotwórczość roślin. Ma to kluczowe znaczenie dla produkcji roślinnej, aby można było uzyskać wysokie plony, a jednocześnie nie dopuścić do strat w obrębie tego makroskładnika. Przeprowadzone na potrzeby przeglądu Programu działań analizy wykazują, że istnieje potrzeba wprowadzenia elastycznego terminu nawożenia. Rekomendowaną formą zmiany obowiązujących przepisów Programu działań jest wykorzystanie wskaźnika przekroczenia wartości progowych sumy temperatur warunkujących rozpoczęcie fizjologicznych i metabolicznych zmian w zakresie wzrostu i rozwoju roślin

Jako termin rozpoczęcia stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz płynnych i stałych nawozów naturalnych proponuje się datę przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez próg: 3°C - dla roślin zasianych jesienią oraz 5°C - dla pozostałych gatunków roślin. Jako przejście przez próg danej temperatury należy wskazać termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3 °C lub termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5 C.

Od kiedy będą obowiązywać elastyczne terminy nawożenia?

Program działań jest przyjmowany przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia. Uwagi i opinie do dokumentu były zbierane do 18 listopada 2022 r. Aktualnie trwają dalsze prace legislacyjne nad projektem. Zdaniem ministerstwa infrastruktury rząd przyjmie dokument w styczniu 2023 r.

Program azotanowy: będą strefy buforowe?

Podczas posiedzenia komisji część posłów postulowała wprowadzenie stref buforowych wokół rzek i jezior w celu ich ochrony przed zanieczyszczeniami.

- W zderzeniu z rzeczywistością np. powiedzenie środowisku rolniczemu, że dany rolnik nie może wypasać bydła przy rzeczy czy jeziorze spowoduje duży opór społeczny. Nie sądzę, żeby to było celowe – odpowiedział wiceminister G. Witkowski.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 17:01