StoryEditorWiadomości rolnicze

BGŻ: Optymistycznie o polskim rynku jabłek

12.04.2015., 12:04h
  Ceny jabłek na polskich rynkach rosną, a i ich zapasy w chłodniach są niewiele wyższe, niż w tym samym okresie roku ubiegłego – wynika z raportów opublikowanych przez BGŻ.   Powołując się na dane WAPA (World Apple and Pear Association), GBŻ donosi, że krajowe zapasy jabłek na początku marca ukształtowały się na poziomie 724 tys. t i były „tylko“ o 6,5% wyższe niż rok wcześniej. Dla porównania w analogicznym okresie miesiąc wcześniej były aż o 15,8% wyższe w relacji rocznej. Według zaś danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ceny jabłek deserowych w Polsce utrzymują tendencje wzrostową.      

 

W lutym dystrybucja jabłek w kraju wyniosła 292 tys. ton i była o 48% większa w stosunku do analogicznego okresu 2013r. Do zmniejszenia zapasów przyczynić się mogły zarówno większa konsumpcja jabłek w kraju jak i wysoki eksport do krajów nieunijnych (z wyłączeniem Rosji) oraz wycofanie części produkcji z rynku. Zmniejszenie się zapasów w analizowanym okresie było czynnikiem sprzyjającym wzrostom cen tych owoców w kraju.

 

Polska była krajem, w którym dynamika spadku zapasów jabłek była największa. Jeśli chodzi o pozostałe kraje Unii Europejskiej, lutowa sprzedaż jabłek była nieznacznie wyższa niż przed rokiem - o 2,6%. Mimo tego, zapasy na dzień 1 marca br. w krajach poza Polska˛ wyniosły łącznie 2,143 mln. t i były o 10,7% wyższe w stosunku do analogicznego okresu w 2014 r. (na początku lutego br. relacja ta wyniosła +9,1% r/r). W niektórych krajach takich jak Holandia, Wlk. Brytania czy też Czechy zapasy jabłek były nawet mniejsze w porównaniu z rokiem poprzednim. Wciąż największymi zapasami jabłek w Unii - o 16,6% wyższymi niż rok wcześniej - charakteryzowały się Włochy - 963 tys. t.

 

 

 

Jak podaje BGŻ powołując się na dane ministerstwa rolnictwa, w ostatnim tygodniu marca średnia cena jabłek w Polsce, w skupie do konsumpcji bezpośredniej wynosiła 1,07 zł/kg i była o 35% wyższa, niż miesiąc wcześniej. To pierwszy raz w bieżącym sezonie, kiedy średnia cena jabłek w skupie ukształtowała się na poziomie wyższym niż 1,00 zł.

 

Dynamika wzrostu cen w marcu wyraźnie przyspieszyła w porównaniu do stycznia i lutego br. Notowana w trzeciej dekadzie marca br. cena jabłek, była o 18,1% niższa niż w roku poprzednim, natomiast miesiąc wcześniej (26-27.II) kształtowała się na poziomie o 43% niższym w relacji r/r. Przyczyną wzrostów cen może być zwiększony eksport jabłek z Polski, a także zmniejszenie ich podaży poprzez wycofanie z rynku części produkcji.

 

Z drugiej strony, jednym z czynników wzrostów może być wstrzymywanie się ze sprzedażą jabłek przez część producentów liczących na dalszy wzrost cen. W przypadku większej skali tego zjawiska istnieje ryzyko, że wzrosty cen mogą wyhamować w kolejnych tygodniach, gdyż zapasy jabłek mimo większej sprzedaży są znacznie wyższe, niż przed rokiem.

 

Jeśli chodzi o ceny na rynkach hurtowych, tu również można było odnotować silne wzrosty. Największą dynamiką w ostatnich tygodniach charakteryzowały się ceny jabłek odmiany Gala oraz Golden Delicious. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, że średnio w marcu br. zwiększyły się odpowiednio o 22 i 32% w stosunku do przeciętnej ceny w lutym br. Ceny jabłek odmiany Idared na wybranych rynkach hurtowych wzrosły w analogicznym okresie o 18% do 1,18 zł/kg. W przypadku Gali oraz Golden Deliciousa przyczyną silnych wzrostów mógł być również szybki spadek zapasów w krajach europejskich.

 

Według AMI, sprzedaż jabłek tych odmian na początku bieżącego roku silnie wzrosła - głównie za przyczyną zwiększonego eksportu do krajów Afryki Północnej z Francji oraz Włoch.

 

(Bank BGŻ)

 

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 18:51