StoryEditorekologia

BioExpo 2021: Czy rolnictwo ekologiczne może opłacać się rolnikowi?

10.09.2021., 07:09h
W jaki sposób rolnik może przejść z konwencjonalnej produkcji rolniczej na ekologiczną i jak przebiega proces certyfikacji ekologicznej gospodarstwa. Na co należy zwrócić uwagę rozpoczynając rolnictwo ekologiczne, jak i gdzie szukać odbiorców żywności eko oraz jakie są trendy na tym rynku. M.in takie zagadnienia będą poruszane podczas Kongresu BioExpo 2021.

Od 30 września do 2 października 2021 roku na Ptak Warsaw Expo odbywać się Międzynarodowy Kongres BIOEXPO 2021. Ma on być poświęcony z jednej strony produkcji i sprzedaży żywności ekologicznej, a z drugiej dla konsumentów będzie to możliwość poznania lepiej rynku eko-żywności oraz ekoproduktów do pielęgnacji ciała i domu.

BioExpo 2021 - kongres o ekologicznej żywności i rolnictwu

Na kongres zapraszamy rolników, producentów żywności, którzy zastanawiają się nad konwersją bio, dietetycy, lekarze, konsumenci i wszystkie osoby zainteresowane tematem ekologicznego trybu życia.

Tegoroczny Kongres będzie podzielony na 3 części:

 • Polskie Forum Żywności Ekologicznej,
 • Organic Food Conference,
 • panel Eko dla ciała, domu i planety.

Podczas Polskiego Forum Żywności Ekologicznej odbędą się trzy panele: "Tworzymy rynek eko", "Chcę być na rynku eko" oraz "W zdrowym ciele zdrowy duch".

Natomiast Organic Food Conference, czyli międzynarodowa konferencja branżowa, jest przygotowywana wspólnie z IFOAM, czyli Międzynarodową Federacją Rolnictwa Ekologicznego, która jest największą i najważniejszą organizacją zrzeszającą działaczy ekologicznych (głównie wytwórców, rolników, przedsiębiorców) na świecie.

Raport o żywności ekologicznej w Polsce

W ramach pierwszej część BioExpo, czyli "Tworzymy rynek eko", która rozpocznie się 30 września o godz. 11.00 zostanie przedstawione raport „Żywność ekologiczna w Polsce. Raport 2021”.
Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się najważniejszych kwestii związanych z przepisami w sprawie produkcji ekologicznej, które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. czy obowiązkami, jakie zostaną nałożone na przedsiębiorców w związku z ustawą opakowaniową.
Również 30 września, jednak o godz. 15:00 rozpocznie się panel "W zdrowym ciele zdrowy duch". Podczas tej części kongresu będą poruszane m.in. aspekty dotyczące korelacji między żywnością ekologiczną a zdrowie konsumenta, żywność funkcjonalna oraz wiele informacji o diecie wegańskiej i jej wpływie na zdrowie człowieka.
Z kolei 1 października od godz. 14.00 do 16.00 odbędzie się panel "Eko dla ciała, domu i planety". Podczas tej części kongresu będzie można dowiedzieć się wiele o biotworzywach, nutrikosmetykach czy ekologicznych opakowaniach.

Jak rolnik może wejść na rynek eko?

Natomiast 2 października odbędzie się panel dyskusyjny pt. "Chcę być na rynku eko". Podczas dyskusji i prelekcji rolnicy będą mogli dowiedzieć m.in. jak wygląda rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce, jak prawidłowo przeprowadzić konwersję pod względem prawnym, finansowym oraz organizacyjnym. Druga część tego panelu zostanie poświęcona przedstawieniu najnowszych trednów z ekożywności i szerzej ekorynku.
Oto program panelu Jak zostać ekologicznym rolnikiem?

 • godz. 11.00 - rozpoczęcie Krystyna Radkowska,
  godz. 11.05 - Rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce a Europejska Strategia Zielonego Ładu. Wioletta Wrzaszcz, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy,
 • godz. 11.20 - Jak bezboleśnie przeprowadzić konwersję na rolnictwo ekologiczne.. Urszula Sołtysiak, Rzecznik Prasowy PIŻE, ekspert ds. rolnictwa ekologicznego;
 • godz. 11.35 - Jak bieg z przeszkodami zamienić na przyjemny jogging? Step-plan wejścia na rynek eko - okiem prawnika. Magdalena Świąder, MOYERS Kancelaria;
 • godz. 11.50 - Nowe pakiety i nowe stawki płatności dla rolnictwa ekologicznego po 2022 roku. Grzegorz Ignaczewski, specjalista ds. PROW i płatności bezpośrednich, redakcja top agrar Polska;
 • godz. 12.05 - Jak zostałem rolnikiem ekologicznym – reportaż z gospodarstwa, Bartłomiej Czekała, Polskie Wydawnictwo Rolnicze;
 • godz. 12.20 - Debata PWR – Dlaczego warto w swoim gospodarstwie postawić na ekologię? Bartłomiej Czekała, Polskie Wydawnictwo Rolnicze oraz uczestnicy debaty: Łukasz Gębka - Farma Świętokrzyska, Urszula Sołtysiak - PIŻE, Grzegorz Ignaczewski - Polskie Wydawnictwo Rolnicze.

Wypełnij formularz rejestracyjny na Kongres Bioexpo, nie czekaj, aż ktoś zajmie Twoje miejsce https://tiny.pl/9txv2  - na jego wypełnienie potrzeba tylko 2 minuty

Formularz pozwala nam również zapewnić bezpieczeństwo w przypadku obostrzeń.

Paweł Mikos
Fot. pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 07:14