StoryEditorPorady prawne

Brat w spadku dostał gospodarstwo i nie chce nas spłacić. Co robić?

19.04.2019., 15:04h
Ojciec zapisał w testamencie całe gospodarstwo bratu. Jednocześnie zobowiązał go do spłacenia mnie i siostry. Każdej z nas miał wypłacić równowartość 5 ha ziemi. Ojciec zmarł w zeszłym roku. Brat dotychczas nie przeprowadził postępowania spadkowego i na razie nie myśli nas spłacać. Co mamy robić? Obawiamy się, że obowiązek spłacenia może się przedawnić.

Zgodnie z art. 968 § 1 Kodeksu cywilnego, spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Przedmiotem zapisu zwykłego może być suma pieniężna, nieruchomość lub udział w nieruchomości. Z chwilą śmierci spadkodawcy zapis zwykły powoduje powstanie wierzytelności na rzecz zapisobiorcy i zobowiązania obciążonego zapisem.

Zgodnie z art. 981 k.c., roszczenie z tytułu zapisu przedawnia się z upływem lat pięciu od dnia jego wymagalności. Dniem wymagalności wykonania zapisu jest data ogłoszenia testamentu.

Sąd albo notariusz otwiera i ogłasza testament, gdy ma dowód śmierci spadkodawcy. Stosownie do art. 646 Kodeksu postępowania cywilnego, każda osoba, u której znajduje się testament, obowiązana jest złożyć go w sądzie spadku, czyli sądzie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
fot. Pixabay
Pozostało 10% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 19:35