StoryEditorCeny rolnicze

Co UE zrobi z drastycznie wysokimi cenami nawozów?

08.10.2021., 17:10h
Unia Europejska zajmie się rosnącymi cenami nawozów. Kiedy poznamy propozycje pomocy dla rolników?

O rosnących cenach gazu i co za tym idzie nawozów rozmawiali dzisiaj w Warszawie minister rolnictwa Grzegorz Puda oraz unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

– Wzrost cen nawozów dotyczy wszystkich krajów europejskich, a w części krajów europejskich zaprzestano produkcji nawozów. To bardzo zły sygnał dla rolników, bo to oznacza, że w tej chwili jesteśmy w dużej nieprawności czy nawozy w ogóle pojawią się na rynku polskim i europejskim. W związku z tym zwróciłem się do pana komisarza z prośbą o szybką reakcję Komisji Europejskiej, aby ten punk znalazł się na najbliższym posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa – powiedział minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Unia Europejska zajmie się rosnącymi cenami nawozów

Podczas konferencji prasowej zwrócono uwagę, że obecna sytuacja jest nie tylko dramatem rolników, ale sporym zagrożeniem dla konsumentów, których czekają drastyczne podwyżki cen żywności. W efekcie grozi nam kryzys gospodarczy i społeczny. Podobne problemy dotyczą większości krajów UE.

– Pan minister jak pierwszy oficjalnie zgłosił ten temat ze wszystkich krajów UE. Już podjąłem działania, żeby ta sprawa była przedyskutowana na najbliższym posiedzeniu ministrów rolnictwa UE. Takie posiedzenie odbędzie się w najbliższy poniedziałek i wtorek w Luksemburgu. Będziemy analizować co możemy zrobić, aby złagodzić tą sytuację – odpowiedział komisarz Janusz Wojciechowski.  

W związku z wysokimi cenami nawozów, Komisja Europejska przedstawi w przyszłym tygodniu swoją ocenę sytuacji i narzędzia, jakie będą możliwe do zastosowania.

Minister Puda: obornik i gnojowica mogą zmniejszyć problem za cenami nawozów mineralnych

Zdaniem ministra Pudy, polskie rolnictwo wobec kryzysu nawozowego znajduje się w lepszej sytuacji.

– Polskie rolnictwo jest bardziej zrównoważone niż w innych krajach, mamy możliwości wykorzystywania alternatywnych źródeł azotu, fosforu czy potasu. Takimi źródłami są obornik czy gnojowica, ale również nawozy, które są wytwarzane z odpadów. Stąd apel do wszystkich rolników, aby już teraz myśleć jak w przyszłości zastosować i gromadzić te naturalne nawozy, po to, aby ograniczyć zużycie nawozów mineralnych – powiedział minister Grzegorz Puda.

Komisarz J. Wojciechowski przypomniał, że w strategii „Od pola do stołu” zapisano ambitny plan ograniczenia stosowania nawozów o 20%. Jego zdaniem w UE są kraje, które znacznie zmniejszyły zużycie nawozów bez spadków produkcji. Przyszłością jest także rolnictwo precyzyjne.

– Pan minister słusznie nawiązał do obornika – tradycyjnej metody nawożenia. Trzeba do tego wrócić na tyle na ile to jest możliwe – mówił J. Wojciechowski, który przypomniał, że eko-schematy będą promować takie metody nawożenia. 

wk
fot. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 04:17