StoryEditorPorady prawne

Czy darowane grunty rolne można od razu oddać w dzierżawę?

16.12.2019., 15:12h
Czy można przekazać ziemię rolną członkowi rodziny np. dziecku, które nie jest rolnikiem? Jeśli tak, to czy osoba obdarowana ziemią musi prowadzić gospodarstwo czy może od razu sprzedać lub oddać w dzierżawę tę ziemię rolną? Czy można wydzierżawić tę ziemię po farmę fotowoltaiczną?

Czy mogę darować kilka hektarów gruntów rolnych córce, która jest żoną rolnika? Jest ona ubezpieczona jako domownik, lecz nie ma wykształcenia rolniczego. Czy córka będzie mogła od razu wydzierżawić te grunty pod farmę fotowoltaiczną? 

 

Odpowiedzi udzieliła prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń, ekspertka z zakresu prawa rolnego, która współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.  

 

Czy można darować grunty rolne dziecku, które nie jest rolnikiem?

W pytaniu poruszył Pan kilka kwestii. Przede wszystkim może Pan przekazać nieruchomości rolne objęte ustawą z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR) także w przypadku, gdy córka nie spełnia przesłanek rolnika indywidualnego. Według art. 2a UKUR nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny. Zasada ta nie dotyczy jednak nabycia nieruchomości rolnej m.in. przez osobę bliską zbywcy, czyli dzieci. 

 

Czy osoba obdarowana ziemią może ją sprzedaż lub wydzierżawić? 

Natomiast córka ma, co do zasady,  obowiązek prowadzenia działalności rolniczej na tych gruntach. Nabywca nieruchomości rolnej jest bowiem zobowiązany prowadzić gospodarstwo ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 18:18