StoryEditorPorady prawne

Czy darowizna krów własnemu synowi podlega opodatkowaniu?

30.04.2021., 16:04h
Przekazałem synowi w darowiźnie część gospodarstwa, grunt i 11 sztuk bydła: 8 młodych zwierząt oraz 3 jałówki. Wszystkie te zwierzęta pochodzą z mojej hodowli. Syn jest rolnikiem ryczałtowym, ja jestem VAT-owcem. W biurze rachunkowym radzą mi, abym wystawił faktury synowi za darowane zwierzęta i rozliczył z tego podatek VAT. Czy muszę to robić, skoro zwierzęta nie były zakupione, a więc nie rozliczałem z nich podatku VAT?

Co podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy, przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. W szczególności chodzi tutaj o:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • wszelkie inne darowizny.

Czy przekazanie synowi cieląt podlega opodatkowaniu?

W interpretacji indywidualnej (IBPP1/443-390/13/LSz) z 1 sierpnia 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że przekazanie w darowiźn...

Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 23:30