StoryEditorPorady prawne

Czy dzierżawa gospodarstwa wpływa na zasiłek chorobowy i macierzyński z ZUS?

02.09.2019., 15:09h
Wydzierżawiliśmy z żoną gospodarstwo rolne córce, żeby przejść na emerytury rolnicze. Córka pracuje poza rolnictwem. Ma umowę na czas określony, która skończy się za 3 miesiące. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożenia ciąży i  zapewne będzie na nim do porodu. Czy to, że dzierżawi gospodarstwo, nie spowoduje, że straci prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego z ZUS?

Fakt posiadania (z tytułu umowy dzierżawy) gospodarstwa rolnego mógłby mieć wpływ na uprawnienia córki związane z prawem do zasiłków chorobowego i macierzyńskiego z ZUS tylko wtedy, gdyby córka spełniała warunki do objęcia jej ubezpieczeniem społecznym rolników. Do tego jednak nie dojdzie do czasu zakończenia pobierania przez nią obu zasiłków. W myśl art. 7 i 16 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nie podlega ubezpieczeniu w KRUS m.in. osoba, która podlega ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu lub ma ustalone prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, w tym zasiłków: chorobowego, rehabilitacyjnego lub macierzyńskiego. 

Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy, umowę o pracę zawartą na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłuża się do dnia porodu. Tak więc do czasu urodzenia dziecka córka będzie pracownicą i w związku z tym nie może być objęta ubezpieczeniem rolniczym. 

Co do zasady, zasiłek macierzyński z ZUS przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego (przy umowie o pra...

Pozostało 53% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 00:45