StoryEditorporady prawne

Czy emerytowi należy się odszkodowanie z ubezpieczenia OC rolnika?

03.09.2022., 14:09h
Czy emerytowi przysługuje odszkodowanie z ubezpieczenia OC rolnika, jeśli uległ on wypadkowi w gospodarstwie należącym do syna?

– Mój mąż, który jest na emeryturze, uległ wypadkowi na terenie gospodarstwa rolnego mojego syna. Zastanawiam się, czy przysługuje mu odszkodowanie z ubezpieczenia OC syna? – chciałaby wiedzieć jedna z Czytelniczek Tygodnika Poradnika Rolniczego. 

W jakiej sytuacji wypłacane jest odszkodowanie z OC rolników?

Kwestie ubezpieczenia OC rolników reguluje art. 50 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych (...). Według niego z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną szkodę w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego.

Chodzi o szkodę będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Przepis ten stosuje się również, jeżeli szkoda powstała w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych, będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa.

W wyroku z dnia 25 stycznia 2018 r. (sygn. akt: I ACa 1...

Pozostało 60% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 06:40