StoryEditorPorady prawne

Czy można odwołać darowiznę dla niewiernej żony?

02.01.2020., 12:01h
Darowizna, czyli nieodpłatne przekazanie części swojego majątku na rzecz innej osoby, może stać się przedmiotem sporu, szczególnie w sytuacji w której stosunki z osobą obdarowaną ulegną znacznemu pogorszeniu. W jakiej sytuacji można odwołać darowiznę? Czy osoba, którą obdarowaliśmy musi zwrócić otrzymane od nas dobra?
"Darowałem żonie z mojego majątku osobistego drogi samochód. Żona mnie jednak zdradziła, chciałbym więc odwołać tę darowiznę. Czy jest to możliwe?" - z takim pytaniem zwrócił się do naszej redakcji jeden z Czytelników.

Odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności

Według artykułu 898 Kodeksu cywilnego, darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 listopada 2018 r. (sygnatura akt: II CSK 646/17) orzekł, że zachowanie może być uznane za wyczerpujące znamiona rażącej nie wdzięczności, jeżeli będzie świadomym, rozmyślnym naruszeniem podstawowych obowiązków.

Darowiznę należy oddać, gdyż jest korzyścią uzyskaną bezpodstawnie

Sąd Najwyższy podkreślił, że oświadczenie odwołujące darowiznę z powodu rażącej niewdzięczności nie powoduje przejścia własności nieruchomości z obdarowanego na darczyńcę. Stwarza jedynie obowiązek zwrotu przedmiotu odwołanej darowizny stosownie do przepisów o bezpodstawnym...
Pozostało 56% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 16:45