StoryEditorPorady prawne

Czy można podważyć akt własności gospodarstwa rolnego?

19.08.2021., 13:08h
Dziadkowie Czytelnika TPR dokonali podziału gospodarstwa między 3 swoich synów. Jednak nie zrobili tego notarialnie i dopiero po latach każdy z nich otrzymał akt własności, a dla ojca naszego Czytelnika przypadła najmniejsza część. Czy możliwe jest jeszcze podważenie aktu włas­ności obu wujów?

Moi dziadkowie podzielili gospodarstwo rolne między mojego ojca i jego dwóch braci. Nie robili tego u notariusza. Ani ojciec, ani jego bracia nie mieli aktów własności. Dostali je dopiero w 1975 roku z urzędu gminy. Ojcu przypadła najmniejsza część gospodarstwa, a bracia dostali więcej. Uważam, że to bardzo niesprawiedliwe. Ojciec niedawno zmarł. Zastanawiam się, czy mógłbym jeszcze coś odzyskać z tego majątku po dziadkach. Czy można jakoś podważyć akty włas­ności, które otrzymali bracia ojca?

Ustawa o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych określiła zasady otrzymania aktu własności gospodarstwa 

Podważenie aktu własności gospodarstwa jest niemożliwe – i to już od dawna. Ojciec Pana i jego bracia otrzymali akty własności ziemi na podstawie ustawy z 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych.

Zgodnie z art. 1 tej ustawy, rolnicy będący posiadaczami nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstw stawali się z mocy prawa ich właścicielami. Działo się tak, jeżeli oni sami lub ich poprzednicy objęli te nieruchomości w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formy umowy sprzedaży, za...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 12:58