StoryEditorPieniądze dla rolnika

Czy obniżenie akcyzy na paliwo rolnicze wpływa na stawkę zwrotu?

23.02.2022., 11:02h
Jeszcze do końca lutego rolnicy mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa rolniczego.

Rozliczenie dotyczy jakiego paliwa?

Teraz można rozliczać paliwo zakupione od 1 sierpnia 2021 do 31 stycznia 2022 r. W sierpniu natomiast będzie można składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo zakupione od 1 lutego do 31 lipca br. Oba okresy rozliczeń obejmują czas, w którym w ramach tarczy antyinflacyjnej najpierw obniżono akcyzę (między 21 grudnia ub.r. a 1 stycznia br.), m.in. na oleje napędowe, a potem ją zwiększono. Ostatecznie jednak akcyza jest niższa niż wyjściowa, a niższe stawki będą obowiązywać do końca maja br.

Jaka stawka zwrotu podatku kacyzowego obowiązuje?

Nasi Czytelnicy wyrazili obawy, czy aby obniżona akcyza na ON nie będzie miała wpływu na stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa rolniczego. Resort finansów uspokaja, iż stawka zwrotu podatku akcyzowego w wysokości 1 zł na 1 litr oleju, określona w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2021 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2022 r., pozostaje aktualna. Zdaniem Ministerstwa Finansów wprowadzone w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej rozwiązania, w tym m.in. czasowe obniżki podatku akcyzowego, nie mają wpływu na stawkę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa rolniczego.

Przypomnijmy, iż w ramach tarczy antyinflacyjnej 1 lutego br. obniżono z 23 do 8% VAT na paliwa, ale obniżona stawka dotyczy wyłącznie sprzedaży detalicznej. Niższy VAT będzie obowiązywał do końca lipca br.

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 07:25