StoryEditorOZE

Czy panele fotowoltaiczne zasilą gospodarstwo w energię, gdy nie ma prądu z sieci?

29.12.2020., 13:12h
Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze wśród rolników. W gospodarstwach rolnych, w których koszty energii są dużym kosztem, może to być dobre rozwiązanie. Ale czy można korzystać z prądu wytworzonego przez panele, jeśli nie mamy energii z sieci?

Czy można wykorzystywać prąd z paneli fotowoltaicznych, kiedy nie ma energii z sieci?

Ostatnio na rynku obserwujemy prawdziwy boom na panele fotowoltaiczne, także wśród mieszkańców wsi i rolników, zwłaszcza że rolnicy dysponują znacznymi powierzchniami gruntów lub dachów, na których można zainstalować panele. Jednak rolnicy chcą także wiedzieć, czy fotowoltaika w ich gospodarstwie pozwoli na dój krów czy obsługę śrutownika, w sytuacji gdy nie ma prądu z sieci.

Jeden z Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego” zadzwonił do naszej redakcji z pytaniem o inwestycję w panele fotowoltaiczne, które chciałby zainstalować na stodole. Chciał wiedzieć, czy będzie mógł korzystać z energii elektrycznej wytwarzanej przez jego własną mikroinstalację, w sytuacji kiedy prąd nie jest przesyłany siecią.

Niestety, zazwyczaj w przypadku wykorzystywania w gospodarstwie standardowych falowników sieciowych w momencie wyłączenia zasilania z sieci zostanie również automatycznie wyłączona instalacja fotowoltaiczna. Taka procedura ma zapewnić bezpieczeństwo funkcjonowania systemu sieci energetycznych oraz zminimalizować ryzyko wypadków przy pracy osób usuwających awarię sieci.

 

Można zainwestować w dodatkowe osprzęt, aby korzystać z prądu z paneli. Ile to kosztuje?

Jednak możliwe jest zaprojektowanie i zamontowanie układu systemu fotowoltaicznego czy biogazowani zaopatrującego wydzielone urządzenia w gospodarstwie rolnym, takie jak dojarka, schładzalnik czy stacje mieszania pasz. W takim przypadku zamiast standardowego falownika należy zamontować falownik wyspowy wraz z magazynem energii.

Z uwagi na obecne ceny magazynów energii, bez dotacji na ten cel inwestycja zwróciłaby się dopiero po kilkunastu latach. Należy jednak zwrócić uwagę, że producenci falowników dynamicznie zaczynają rozwijać technologię falowników połączonych z magazynem energii – wskazuje Mariusz Kostrzewa, prezes Zeneris Projekty, spółki specjalizującej się w instalacji paneli fotowoltaicznych i budownictwie wodnym.

Według niego przy właściwym doborze urządzenia do profilu zużycia energii w gospodarstwie rolnym może być to inwestycja opłacalna bez wsparcia dotacyjnego.

– Dzięki zastosowaniu takiego urządzenia w przeciętnym gospodarstwie rolnym można wykorzystać w czasie rzeczywistym około 40–50% wyprodukowanej energii z paneli. Pozostała część wyprodukowanej energii zostanie wykorzystana z zastosowaniem mechanizmu „opustowego” instalacji prosumenckiej – dodaje Mariusz Kostrzewa.

Jednak zakup akumulatora o mocy 3–10 kWh do magazynowania energii z paneli to koszt około 10 tys. zł. Żywotność tego typu baterii wynosi 5–8 lat.

 

Panele fotowoltaiczne mogą zasilać gospodarstwo rolne w energię, nawet kiedy nie ma prądu w sieci, pod warunkiem wykorzystania odpowiednich narzędzi. Jednak zwiększa to koszt inwestycji 

  • Panele fotowoltaiczne mogą zasilać gospodarstwo rolne w energię, nawet kiedy nie ma prądu w sieci, pod warunkiem wykorzystania odpowiednich narzędzi. Jednak zwiększa to koszt inwestycji

 

Zamontowanie magazynu energii, również pozwoli na korzystanie z prądu z PV

Istnieje także drugi sposób na korzystanie z energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych czy wykorzystywanie modelu hybrydowego.
W praktyce oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci ogólnej, jednak w sytuacji braku energii w sieci gospodarstwo jest zaopatrywane w prąd wytwarzany przez panele. Stworzenie takiego systemu wymaga zainstalowania magazynu energii oraz zastosowania automatyki blokującej wypływ energii do systemu energetycznego, kiedy następuje awaria sieci. Oznacza to także konieczność zaprojektowania instalacji z systemem podtrzymującym pracę wybranych urządzeń w gospodarstwie na wydzielonych obwodach elektrycznych.

– Koszt takiego rozwiązania uzależniony jest od pojemności magazynu i kosztów przerobienia istniejącej instalacji energetycznej. Wyceny takiego projektu można dokonać tylko indywidualnie dla danej lokalizacji i potrzeb gospodarstwa – podkreśla szef Zeneris Projekty.
Paweł Mikos
Fot. Zeneris Projekty.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. lipiec 2024 03:58