StoryEditorPorady prawne

Czy rolnik-rencista może starać się o świadczenia uzupełniające?

14.07.2021., 20:07h
Od dwóch lat otrzymuję rentę z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Mam kłopoty ze zdrowiem i chciałabym otrzymać świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jakie są warunki jego przyznania?

Komu przysługuje świadczenie uzupełniające?

Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w art. 2 wskazuje, że świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat. Chodzi o osoby, u których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Według ust. 2 art. 2, świadczenie uzupełniające przysługuje osobom uprawnionym, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych.

Jaki jest miesięczny limit świadczeń?

Mają do niego też prawo osoby, u których suma tych świadczeń o charakterze innym niż jednorazowe wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje emerytalno-rentowe, z wyłączeniem renty rodzinnej, zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów przed do...

Pozostało 66% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 22:30