StoryEditorPorady prawne

Czy rolnik ubezpieczony w KRUS może podjąć się zlecenia?

23.11.2020., 15:11h
Jestem ubezpieczony w KRUS i prowadzę gospodarstwo rolne. Czy mogę podjąć pracę na umowę zlecenia?

Czy rolnik na KRUS-ie może podjąć się umowy zlecenia?

Artykuł 5b ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników określa, że rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy, został objęty innym ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (np. umowy zlecania), podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie wykonywania tej umowy.

Co w sytuacji przekroczenia dopuszczalnego przychodu?

Dzieje się tak pomimo objęcia rolnika (domownika) z tego tytułu innym ubezpieczeniem społecznym, jeżeli przychód osiągany z tego tytułu w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę.

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r.?

Od 1 stycznia 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2600 zł. Może Pan zatem być ubezpieczony w KRUS i dodatkowo pracować w oparciu o umowę zlecenia, o ile wynagrodzenie brutto z tej umowy nie przekroczy powyższej kwoty.

Takie podejście potwierdza Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 marca 2017 r. (sygn. akt III UK 90/16). SN orzekł, że prz...

Pozostało 46% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 09:17