StoryEditorPorady prawne

Czy sąd może wyznaczyć drogę konieczną według życzenia sąsiada?

27.03.2019., 15:03h
Sąsiad grozi mi, że wystąpi do sądu o ustanowienie drogi koniecznej przez moją działkę. Upiera się, żeby przebiegała ona przez środek, co utrudni mi obrabianie pola. Do tej pory zarówno ja, jak i wcześniej mój ojciec pozwalaliśmy grzecznościowo korzystać z przejazdu po naszym gruncie, ale nie chcemy, żeby sąsiad miał prawo bez ograniczeń używać naszej własności. Ponadto mógłby mieć on dostęp do drogi gminnej z innej strony. Czy sąd może wytyczyć drogę tak, jak domaga się tego sąsiad?

Zasady ustanawiania drogi koniecznej określa art. 145 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, właściciel nieruchomości niemającej odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej, czyli drogi koniecznej. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z jak najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Powinno ono też uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.  

Odpowiedni dostęp – co właściwie oznacza?

Kodeks cywilny nie zawiera definicji „odpowiedniego dostępu”. Sądy kierują się zatem jego potocznym rozumieniem. W postanowieniu z 13 kwietnia 2011 r. (sygn. akt: V CSK 317/10) Sąd Najwyższy stwierdził, że odpowiedni dostęp do drogi publicznej musi stwarzać rzeczywistą, bezpieczną możliwość swobodnego przedostawania się z nieruchomości do takiej drogi. Powinien obejmować także możliwość przejazdu pojazdów mechanicznych, chyba że nie uzasadniają tego potrzeby ...

Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 14:45