StoryEditorPorady prawne

Czy tytuł prawny do ziemi jest konieczny do uzyskania dopłat bezpośrednich?

20.07.2021., 10:07h
W ubiegłym roku zacząłem uprawiać ziemię sąsiada na podstawie ustnej umowy dzierżawy. W tym roku złożyłem do ARiMR wniosek o dopłaty bezpośrednie. Agencja zażądała ode mnie wykazania tytułu prawnego do jednej z działek, ponieważ podobno okazało się, że nie jest ona własnością sąsiada, tylko KOWR. Czy ARiMR może mi odmówić dopłat do tej powierzchni, jeżeli nie przedstawię tytułu prawnego? Czy to nie narusza prawa unijnego, według którego dopłaty należą się temu rolnikowi, który uprawia ziemię?

Kto skorzysta z dopłat do działki rolnej?

ARiMR ma podstawę do odmowy płatności do tej działki. Zgodnie bowiem z art. 18 ust. 4 ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatność do działki rolnej będącej własnością Skarbu Państwa, państwowej osoby prawnej, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządowej osoby prawnej przysługuje rolnikowi, który na dzień 31 maja danego roku ma do tej działki tytuł prawny.

Takiego wymogu nie ma w przypadku gruntów należących do osób prywatnych. W myśl art. 18 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku gdy działka rolna lub zwierzę, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności, stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, płatności bezpośrednie przysługują posiadaczowi zależnemu. Istotą płatności jest pomoc temu producentowi rolnemu, który faktycznie użytkuje grunty rolne. Chodzi tu o osobę, która decyduje o profilu upraw i dokonuje swobodnie zabiegów agrotechnicznych oraz zbiera plony.

Czy na dopłaty może liczyć rolnik, który nie posiada tytułu prawnego do gruntów?

Przepis wykluczający możliwość otrzymania płatności przez posiadacza gruntów ...

Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 17:15