StoryEditorPorady prawne

Czy ulga inwestycyjna od podatku rolnego dotyczy jednej działki czy wszystkich gruntów?

24.03.2023., 09:03h
Założyłem fotowoltaikę na budynku gospodarczym zlokalizowanym na jednej z działek należących do gospodarstwa rolnego. Prócz tego mam jeszcze inne grunty rolne wchodzące w skład tego gospodarstwa. Czy ulga inwestycyjna odnosi się tylko do obszaru, na którym jest zainstalowana fotowoltaika, czy do wszystkich gruntów rolnych mojego gospodarstwa?

Kiedy przyznawana jest ulga inwestycyjna?

Według art. 13 ust. 2 ustawy o podatku rolnym, ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której dokonano inwestycji, w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat. Kwota ulgi jest odliczana z urzędu w decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Podatnicy obowiązani do składania deklaracji na podatek rolny odliczają określoną w decyzji w sprawie ulgi inwestycyjnej kwotę przyznanej ulgi od należnego podatku rolnego.

Czy ulga inwestycyjna przysługuje na wszystkie grunty czy tylko na której wykonana została inwestycja?

Wyżej wymieniona ustawa wskazuje, że ulga inwestycyjna odnosi się do podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja, a nie tylko gruntu rolnego, na którym zlokalizowana jest inwestycja fotowoltaiczna. Chyba że posiada Pan grunty rolne także na terenie innej gminy – w odniesieniu do podatku rolnego od tych nieruchomośc...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. maj 2023 20:42