StoryEditorPorady prawne

Dlaczego ubojnia nie płaci mi ustalonej kwoty za przywiezione tuczniki?

02.10.2018., 18:10h
Dostarczam tuczniki do ubojni, która za każdym razem potrąca mi z ich wagi od 1 do 3%. Nie uwzględniają tego na umowie kupna-sprzedaży. Nie informują mnie, z czego te potrącenia wynikają. Czy są jakieś przepisy regulujące takie sprawy?

Procent na okarmienie

Przypuszczalnie ubojnia dokonuje potrąceń na tzw. okarmienie. Obecnie nie ma przepisów, które regulowałyby tę kwestię. Istniały one w poprzednim systemie. W praktyce przy skupie żywych zwierząt ubojnie pomimo braku unormowań prawnych przy ustalaniu cen za bydło uwzględniają stopień okarmienia i posługują się pojęciami: waga brutto (po zważeniu zwierzęcia) i waga netto (po potrąceniu).

Umowa określa sposób ustalania ceny za zwierzęta

Co do zasady sposób ustalenia ceny za sprzedane tuczniki powinna określać umowa. Do elementów przedmiotowo istotnych umowy sprzedaży należy określenie ceny. Może być ona określona w dwojaki sposób: kwotowo albo przez wskazanie podstaw do jej ustalenia – stosownie do art. 536 Kodeksu cywilnego. Jeżeli z okoliczności wynika, że strony miały na względzie cenę przyjętą w stosunkach danego rodzaju, w razie wątpliwości poczytuje się, że chodziło o cenę w miejscu i czasie, w którym rzecz ma być kupującemu wydana.

Dla ustalenia ceny strony mogą np. posłużyć się odesłaniem do cen skupu zwierząt płaconych w określonym czasie i miejscu przez określony podmiot gospodarczy. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 25 czerwca 2010 r., sygn. akt: I CSK 505/09, istnieje możliwość wskazania podstaw do ustalenia ceny, które jednak muszą być stabilne oraz konkretnie i jednoznacznie określone.

Umowa jest ważna

Brak wpisania do umowy potrącenia na okarmienie nie powoduje jednak jej nieważności. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 8 października 2009 r., sygn. akt: II CSK 153/09. Sąd uznał w nim, że wskazanie przez strony w umowie pisemnej odmiennej od rzeczywiście ustalonej ceny sprzedaży nie wywołuje skutku pozorności, a w konsekwencji jej nieważności.

Alicja Moroz
prawnik redakcyjny
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 18:30