StoryEditorPieniądze dla rolnika

Do 100 tys. złotych dotacji na nawadnianie – kiedy ruszy nabór wniosków?

05.06.2019., 19:06h
Padające w ostatnich dniach deszcze, choć poprawiły kondycję wielu upraw, wcale nie sprawiły, iż rolnicy zapomnieli o niebezpieczeństwie, jakie niesie z sobą susza. Pojawiają się więc pytania o zapowiadane dofinansowanie do nawadniania w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”. 
Nieoficjalnie mówi się, że nabór wniosków na dofinansowanie nawadniania będzie uruchomiony jeszcze po tegorocznych żniwach, tzn. w sierpniu lub we wrześniu. Oficjalnych informacji jednak na ten temat nie ma.

Nie wiadomo też, czy i na jakiej podstawie zostaną określone tereny szczególnie narażone na występowanie suszy. Zakładano bowiem, że rolnicy, którzy gospodarują na tych obszarach, będą mieli preferencje w wystąpieniu o wsparcie.

Wiadomo natomiast, że wsparcie ma wynieść maksymalnie 100 tys. zł, a koszty kwalifikowane inwestycji powinny przekroczyć 15 tys. zł. Zakładając, że dofinansowanie wyniesie 50%, inwestycja nie powinna przekraczać 200 tys. zł. Wsparcie nie będzie objęte kryteriami wielkości ekonomicznej.

Co jednak najważniejsze, limit z tego wsparcia ma nie łączyć się z limitami przewidzianymi z pozostałych obszarów wsparcia z „Modernizacji gospodarstw rolnych”. Taki warunek nie blokowałby wystąpienia o dofinansowanie rolnikom, którzy wykorzystali już limit, np. na zakup maszyn.

W ramach wsparcia do nawadniania mogą być realizowane inwestycje polegające na wykonaniu ujęć wodnych albo inne, związane np. z rozprowadzeniem wody. Dobrze by było, aby resort rolnictwa podał jak najszybciej szczegóły i terminy naboru wniosków, bowiem realizację inwestycji musi poprzedzić uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń, w tym np. pozwolenia wodnoprawnego lub dokonanie zgłoszenia wodnoprawnego.


Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 12:27