1250 zł do hektara: jest zgoda KE na dodatkowe dopłaty dla rolnikówK. Wójcik
StoryEditorRekompensaty dla rolników

1250 zł do hektara: jest zgoda KE na dodatkowe dopłaty dla rolników

17.11.2023., 14:13h
Komisja Europejska zaakceptowała program pomocy dla polskich rolników, którym warzywa zgniły na polach, bo nie miał ich kto kupić. Kto otrzyma 1250 zł do hektara?

KE zgadza się na dopłaty do kalafiora i brokuła

Dobra wiadomość dla rolników, którzy nie mogli w tym roku sprzedać swoich warzyw. Komisja Europejska zgodziła się na wypłatę pieniędzy dla nich.

- Informujemy, że w czwartek 16 listopada 2023 r. Komisja Europejska wydała decyzję o zgodności ze wspólnym rynkiem programu pomocy dla producentów kalafiorów i brokułów, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy - poinformowało dziś ministerstwo rolnictwa. 

Przypomnijmy. ARiMR już przeprowadziła nabór na to wsparcie. O dopłaty do kalafiorów i brokułów rolnicy mogli ubiegać się do 30 października.

Jaka jest stawka dopłat do kalafiorów i brokułów?

Stawka pomocy wynosi 1250 zł na 1 ha powierzchni uprawy kalafiorów lub brokułów. Jak wyjaśnia ARiMR, do wyliczenia powierzchni uprawy kalafiorów lub brokułów przyjmuje się iloraz ilości kalafiorów lub brokułów nieodebranych przez podmiot, z którym producent rolny zawarł umowę dostawy oraz średniego plonu uprawy kalafiorów lub brokułów w 2021 r. zebranych z 1 ha ustalonego na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Budżet wsparcia wynosi 5 mln zł.

Kalafiory i brokuły zgniły na polu, bo chłodnie ich nie odbierały

Plantatorzy kalafiora i brokuła znaleźli się w tym roku w bardzo trudnej sytuacji. Nie mogli sprzedać swoich warzyw, bo zakłady były zapchane towarem.

- Chłodnie wolą kupować od firm zagranicznych na bieżąco dostarczających towar na rynek hurtowy – ocenia Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Kryzysową sytuację spowodowały m.in. warunki pogodowe, które przyczyniły się do tego, że warzywa dojrzały w jednym momencie. Firmy skupowe nie mogły ich odebrać ze względu na ograniczone moce przerobowe i część kalafiorów i brokułów zgniła na polach.​

image
Pomoc dla rolników

2500 zł do hektara: rolnicy mają mało czasu na złożenie wniosku. Na pieniądze poczekają miesiącami

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 22:20