Rolnicy, którym warzywa zgniły na polach, bo nie miał ich kto kupić, mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 1250 zł do hektara.K. Wójcik
StoryEditorRekompensaty dla rolników

1250 zł do hektara: rolnicy mają ostatnią szansę na dopłaty

30.10.2023., 12:31h
Kończy się nabór wniosków o dopłaty do kalafiorów i brokułów. Rolnicy, którym warzywa zgniły na polach, bo nie miał ich kto kupić, mogą dostać 1250 zł do hektara. Ale muszą się pospieszyć - na złożenie dokumentów mają tylko kilka godzin.

Plantatorzy kalafiora i brokuła mają ostatnią szansę na dopłaty

Tylko do 30 października rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do kalafiorów i brokułów. O pomoc mogą ubiegać się plantatorzy, którym podmiot skupujący odmówił odbioru pełnej ilości zakontraktowanych warzyw. Do tej pory do ARiMR złożono kilkanaście wniosków.

Kto może ubiegać się o dopłaty do kalafiorów i brokułów?

O to wsparcie mogą się ubiegać producenci rolni, którzy:

  • zawarli umowę na wyprodukowanie i dostarczenie w 2023 r. kalafiorów lub brokułów z podmiotem, który odmówił odbioru wszystkich zakontraktowanych warzyw i nie zapłacił za nie;
  • posiadają status mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa;
  • mają nadany numer identyfikacyjny przez ARiMR.

Jaka jest stawka dopłat do kalafiorów i brokułów?

Stawka wynosi 1250 zł na 1 ha powierzchni uprawy kalafiorów lub brokułów. Do wyliczenia powierzchni uprawy kalafiorów lub brokułów przyjmuje się iloraz ilości kalafiorów lub brokułów nieodebranych przez podmiot, z którym producent rolny zawarł umowę dostawy oraz średniego plonu uprawy kalafiorów lub brokułów w 2021 r. zebranych z 1 ha ustalonego na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Budżet wsparcia wynosi 5 mln zł.

Kiedy i gdzie złożyć wnioski o dopłaty do kalafiorów i brokułów?

Wnioski należy złożyć między 23 a 30 października 2023 r.  bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego ARiMR, za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl lub wysłane za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska).

Skąd pobrać wniosek o dopłaty do kalafiorów i brokułów?

Wniosek i instrukcję można pobrać poniżej:

Kalafiory i brokuły zgniły na polu, bo chłodnie nie chciały ich odbierać

Plantatorzy kalafiora i brokuła znaleźli się w tym roku w bardzo trudnej sytuacji. Nie mieli komu sprzedać swoich warzyw, bo zakłady były zapchane towarem.

- Chłodnie wolą kupować od firm zagranicznych na bieżąco dostarczających towar na rynek hurtowy – ocenia Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Kryzysową sytuację spowodowały m.in. warunki pogodowe, które przyczyniły się do tego, że warzywa dojrzały w jednym momencie. Firmy skupowe nie mogły ich odebrać ze względu na ograniczone moce przerobowe i część kalafiorów i brokułów zgniła na polach.​

image
Pomoc dla rolników

2500 zł do hektara: rolnicy mają mało czasu na złożenie wniosku. Na pieniądze poczekają miesiącami

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 06:04