Producenci kalafiorów i brokułów otrzymają dopłaty w wysokości 1250 zł/ha K. Janisławski
StoryEditorKolejny kryzys w rolnictwie

1250 zł dopłaty do hektara. Rusza nowa pomoc dla rolników

05.10.2023., 19:00h
Resort rolnictwa uruchamia nową pomoc dla rolników. Wsparcie w wysokości 1250 zł/ha otrzymają producenci kalafiorów i brokułów, którym warzywa zgniły na polach, bo nie miał ich kto kupić. Jakie są warunki ubiegania się o pomoc?

Chłodnie nie chcą odbierać kalafiorów i brokułów od rolników. Część zgniła na polach

Plantatorzy kalafiora i brokuła znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Nie mają komu sprzedać swoich warzyw, bo zakłady są zapchane towarem.

- Chłodnie wolą kupować od firm zagranicznych na bieżąco dostarczających towar na rynek hurtowy – ocenia Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Kryzysową sytuację spowodowały m.in. warunki pogodowe, które przyczyniły się do tego, że warzywa dojrzały w jednym momencie. Firmy skupowe nie mogły ich odebrać ze względu na ograniczone moce przerobowe i część kalafiorów i brokułów zgniła na polach.​

Plantatorzy kalafiora i brokuła dostaną 1250 zł dopłaty do hektara

W związku z kryzysową sytuacją ministerstwo rolnictwa uruchamia pomoc dla rolników produkujących kalafiory i brokuły, którym podmiot skupujący odmówił odbioru pełnej ilości zakontraktowanych produktów rolnych.

Wnioski będzie można składać w ARiMR do 30 października 2023 r.

– W uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim przygotowaliśmy rozporządzenie, które pozwoli na udzielenie wsparcia producentom brokułów i kalafiorów. Stawka pomocy wyniesie 1250 zł do hektara – poinformował dziś minister rolnictwa Robert Telus podczas briefingu prasowego w zakładzie AGRO-MASZ w Strzelcach Małych w woj. łódzkim.

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że pomoc trafi do rolników w ciągu najbliższych miesięcy. - Chcemy, aby ta pomoc została wypłacona jeszcze w tym roku - zaznaczył.

Rozporządzenie w zakresie uruchomienia wsparcia ma wejść w życie w przyszłym tygodniu.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:46