2500 zł do hektara: ARiMR uruchamia kolejny nabór. POBIERZ wniosekPolskie Wydawnictwo Rolnicze/Canva
StoryEditorPomoc dla rolników

2500 zł do hektara: ARiMR uruchamia kolejny nabór. POBIERZ wniosek

20.10.2023., 14:44h
ARiMR uruchamia kolejny nabór wniosków o rekompensaty dla rolników, którym pogoda zniszczyła uprawy. Poszkodowani sadownicy, producenci truskawek i plantatorzy krzewów owocowych mogą ubiegać się w zależności od szkód od 625 zł o 2500 zł do hektara. Do kiedy należy złożyć wnioski do ARiMR?

Sadownicy, producenci truskawek i plantatorzy krzewów owocowych poszkodowani przez przymrozki, grad i huragan mogą już składać wnioski o pomoc. 20 października ARiMR uruchomiła nabór.

Kto może ubiegać się o pomoc po przymrozkach, gradzie i huraganie?

O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli straty w wysokości od 30 proc. do mniej niż 70 proc. w uprawach owocujących drzew owocowych, krzewów owocowych lub truskawek.

Jaka będzie stawka pomocy dla sadowników?

Wysokość pomocy wyliczona zostanie jako iloczyn deklarowanej we wniosku powierzchni upraw, na której powstały szkody, oraz stawki tej pomocy:

  • 2500 zł na 1 ha powierzchni uprawy owocujących drzew owocowych, na której powstałe szkody objęły co najmniej 50% i mniej niż 70% danej uprawy;
  • 1250 zł na 1 ha powierzchni uprawy owocujących drzew owocowych, na której powstałe szkody objęły co najmniej 30% i mniej niż 50% danej uprawy;
  • 1250 zł na 1 ha powierzchni uprawy owocujących krzewów owocowych lub truskawek, na której powstałe szkody objęły co najmniej 50% i mniej niż 70% danej uprawy;
  • 625 zł na 1 ha powierzchni uprawy owocujących krzewów owocowych lub truskawek, na której powstałe szkody objęły co najmniej 30% i mniej niż 50% danej uprawy.

Wsparcie udzielone na jedno gospodarstwo nie może przekroczyć równowartości w złotych 15 tys. euro.

Kiedy i gdzie złożyć wnioski o pomoc dla producentów owoców?

Wnioski należy złożyć między 20 a 30 października 2023 roku bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego ARiMR, za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl lub wysłane za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska).

Skąd pobrać wniosek?

Sadownicy mogą pobrać wniosek i instrukcję jego wypełnienia poniżej:

Co należy dołączyć do wniosku?​

Do wniosku rolnik dołącza:

  • kopię protokołu oszacowania szkód;
  • kopie polis ubezpieczeniowych potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia upraw rolnych wraz z potwierdzeniem opłacania składki, jeżeli taka informacja nie została zawarta w treści polisy;
  • zaświadczenia dotyczące otrzymanej pomocy de minimis, de minimis w rolnictwie lub de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury – w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie.

Rolnicy, którzy mieli w swoich uprawach drzew owocowych, truskwek i krzewów straty powyżej 70 proc. mieli czas na złożenie wniosku o rekompensatę do 20 października.

image
Pomoc dla rolników

5000 zł do hektara: rolnikom zostało niewiele czasu, aby dostać dopłaty

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 07:31