Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
StoryEditorARiMR

28 tys. rolników chce dopłaty Locha Plus

19.09.2023., 16:00h
15 września 2023 r. zakończył się nabór wniosków o przyznanie pomocy dla producentów trzody chlewnej zagrożonych utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną w Ukrainie.

Ile wniosków wpłynęło do ARiMR?

Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z aktualnych statystyk wynika, że rolnicy złożyli do biur powiatowych ok. 28 tys. wniosków.

Jakie warunki musieli spełnić rolnicy, by otrzymać wsparcie do świń?

Rolnicy ubiegający się o przyznanie wsparcia dla producentów trzody chlewnej, by ją otrzymać, musieli mieć jeden z trzech następujących statusów:

  • mikroprzedsiębiorstwa,
  • małego przedsiębiorstwa,
  • średniego przedsiębiorstwa.

Kolejnym warunkiem, który należało spełnić, było posiadanie numeru identyfikacyjnego nadanego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Rolnicy, by otrzymać wsparcie, musieli również w dniu 15 marca 2023 r. prowadzić gospodarstwo, w którym były utrzymywane świnie. Do uzyskania wsparcia konieczne było również zarejestrowanie w ARiMR świń urodzonych między 15 marca a 15 sierpnia 2023 r.

Ile wynosi wstawka wsparcia do trzody chlewnej?

Do każdego prosięcia, które zostało do 31 sierpnia 2023 r. oznakowane i zgłoszone do bazy IRZ, przyznana zostanie stawka w wysokości 100 zł. Maksymalna stawka pomocy dla jednego producenta rolnego wynosi 500 tys. zł.

Kiedy ARiMR wypłaci pieniądze?

Rolnicy, którzy zdecydowali o tym, że chcą otrzymać wsparcie finansowe od ARiMR, musieli złożyć wniosek o udzielenie pożyczki w biurze powiatowym. Jak przekazała Agencja, wypłata funduszy nastąpi w okresie 30 dni od dnia udzielenia pożyczki.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: ARiMR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. październik 2024 17:07