Canva
StoryEditorPIENIĄDZE

ARiMR działa już od 30 lat. Wypłaciła rolnikom łącznie 470 mld złotych

18.01.2024., 09:40h
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa świętuje 30-lecie. Od momentu swojego powstania 18 stycznia 1994 roku do dziś na konta rolników przekazała 470 mld zł.

30 lat ARiMR

Historia ARiMR zaczęła się od wsparcia rolników w wydostaniu się z pułapki zadłużenia bankowego poprzez dopłacanie do oprocentowania kredytów. Jednakże, przełom nastąpił w 1999 roku, kiedy polski rząd powierzył Agencji rolę partnera Unii Europejskiej w zakresie wsparcia dla rozwoju polskiego rolnictwa. ARiMR została odpowiedzialna za realizację programów pomocowych, a także za przeprowadzenie płatności bezpośrednich dla około 1,4 miliona rolników po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Rok 2007 okazał się kluczowy dla ARiMR, gdy agencja została głównym wykonawcą unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Ten ogromny program modernizacyjny wywarł istotny wpływ na rozwój polskiej wsi, generując proinwestycyjny impuls. Kolejne lata przyniosły kolejne wyzwania, takie jak przejęcie zadań płatniczych oraz regulacji rynków rolnych po likwidacji Agencji Rynku Rolnego w 2017 roku.

Cyfryzacja - zmora czy uproszczenie?

W 2018 roku ARiMR przeszła technologiczną i organizacyjną transformację, wprowadzając składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie przez internet. To wydarzenie było znaczącym krokiem naprzód, zmieniając sposób, w jaki rolnicy współpracują z Agencją.

Dziś ARiMR jest jedyną agencją płatniczą w Polsce, rozdysponowującą środki pochodzące z budżetów unijnego i krajowego na rolnictwo, przetwórstwo rolno-spożywcze, rozwój obszarów wiejskich oraz rybactwo. Od momentu rozpoczęcia działalności, ARiMR przekazała blisko 470 miliardów złotych beneficjentom, wspierając rolników, rozwijając obszary wiejskie i finansując innowacje.

image
Dopłaty do odpadów

Rolnicy płacą aż 1 tys. zł za utylizacje zużytych opon maszyn rolniczych. Jak to zmienić?

ARiMR nie tylko przyczyniła się do modernizacji gospodarstw rolnych, ale również wspierała w trudnych sytuacjach, takich jak susza, ASF, pandemia COVID-19 czy wojna na Ukrainie. Lokalne samorządy również skorzystały z pomocy Agencji, realizując projekty infrastrukturalne, modernizując drogi i tworząc miejsca rekreacji.

W trakcie tych trzydziestu lat ARiMR stała się kluczowym elementem transformacji polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich, inspirując do rozwoju, innowacji i współpracy społeczności lokalnych.

oprac. M. Czubak

fot. Canva

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 14:53