Samo wskazanie systemu jakości we wniosku nie wystarczy
Zadeklarowanie praktyki „Utrzymywanie zgodnie z wymaganiami systemów jakości” we wniosku o płatność dobrostanową jest dopiero początkiem. Rolnik musi jeszcze potwierdzić, że rzeczywiście uczestniczy w odpowiednim systemie jakości.
W przypadku producentów bydła chodzi o System QMP (Quality Meat Program). Natomiast hodowcy trzody chlewnej i drobiu mogą korzystać z systemu QAFP (Quality Assurance for Food Products).
Warunkiem uzyskania płatności jest posiadanie ważnego certyfikatu wydanego przez upoważnioną jednostkę certyfikującą.
Termin mija 30 września 2026 roku
Rolnicy mają czas na uzyskanie certyfikatu do 30 września 2026 r. Po tej dacie gospodarstwo, które nie będzie posiadało potwierdzenia udziału w wymaganym systemie jakości, może stracić możliwość otrzymania płatności za tę praktykę. Certyfikacja musi zakończyć się najpóźniej do wskazanego terminu, a sam proces wymaga zgłoszenia gospodarstwa do wybranej jednostki certyfikującej, przeprowadzenia kontroli i potwierdzenia spełnienia wymagań systemu.
Jak uzyskać certyfikat QMP?
Rolnik zainteresowany certyfikacją QMP powinien:
- wybrać jednostkę certyfikującą uprawnioną do przeprowadzania kontroli,
- zgłosić gospodarstwo do procesu certyfikacji,
- przejść ocenę zgodności z wymaganiami systemu,
- uzyskać certyfikat potwierdzający udział w QMP.
Lista jednostek certyfikujących wraz z danymi kontaktowymi znajduje się w strefie producenta żywca wołowego na stronie Systemu QMP.
Certyfikat trzeba później przekazać do ARiMR
Rolnicy muszą pamiętać nie tylko o terminie uzyskania certyfikatu. Kolejnym obowiązkiem jest dostarczenie dokumentu do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ostateczny termin przekazania certyfikatu do ARiMR upływa 21 marca 2027 r.
Oznacza to, że hodowca powinien najpierw zadbać o uzyskanie dokumentu do końca września 2026 r., a następnie dopilnować jego przekazania do Agencji w wymaganym terminie.
Nie warto czekać
Choć do końca września pozostało jeszcze kilka tygodni, rozpoczęcie procedury certyfikacji wcześniej może uchronić rolnika przed problemami. Jednostki certyfikujące muszą bowiem sprawdzić gospodarstwo i ocenić, czy spełnia ono wymagania danego systemu jakości.
Dla wielu hodowców udział w QMP nie oznacza całkowitej zmiany sposobu produkcji, ale potwierdzenie określonych standardów, które już stosują w gospodarstwie.
Źródła: gov.pl, tygodnik-rolniczy.pl
Oprac. Agnieszka Sawicka
