Co KE zrobi z Zielonym Ładem? Wiceminister rolnictwa uchyla tajemnicęFacebook/Krajewski/Canva
StoryEditorProtesty rolników przynoszą efekty

Co KE zrobi z Zielonym Ładem? Wiceminister rolnictwa uchyla tajemnicę

14.03.2024., 13:04h
15 marca poznamy propozycje złagodzenia wymogów Zielonego Ładu. Co KE zaoferuje rolnikom? Rąbka tajemnicy w tej sprawie uchylił wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Wojciechowski przedstawi zmiany w Zielonym Ładzie

15 marca komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przedstawi w Warszawie propozycje złagodzenia wymogów Zielonego Ładu i zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla rolników. 

Jak KE złagodzi Zielony Ład? 

Czego można się spodziewać? Czy ugorowanie będzie zniesione bez zamiany na uprawę roślin motylkowych już od 2024 roku? Rąbka tajemnicy w tej sprawie uchylił wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, który wczoraj wieczorem przyjechał do rolników blokujących węzeł Wiskitki na autostradzie A2 (woj. mazowieckie).

Krajewski poinformował, że od 2025 roku obowiązek ugorowania ma zostać zniesiony. Złagodzone mają być także wymogi GAEC 6 i 7. 

- Dzisiaj mamy nieoficjalne informacje z Brukseli, że od 2025 r. nie będzie ugorowania gruntów. Nie będzie też wymogu pozostawiania okrywy zielonej na 80 proc. gruntów. Nie będzie także zmianowania - będzie albo zmianowanie albo dywersyfikacja, która obowiązywała w poprzedniej perspektywie, czyli że jedna uprawa nie zajmie więcej niż 75 proc. całości – mówił Krajewski.

Dodał, że resort rolnictwa wystąpił o to, by ugorowanie zostało zniesione już 1 stycznia od 2024 roku. Niewykluczone też, że gospodarstwa o powierzchni poniżej 10 hektarów będą zwolnione z kontroli związanych z przestrzeganiem wymogów warunkowości GAEC. Ale decyzję w tej sprawie poznamy jutro.

Polska wystąpiła o zmiany w okrywie glebowej i zmianowaniu

Jeśli chodzi o zmianowanie, czyli GAEC 7, przypomnijmy, że Polska już kilka miesięcy temu wystąpiła do KE o odstąpienie od wymogu dywersyfikacji upraw (wymogu określającego, że uprawa główna nie powinna stanowić więcej niż 65 proc. w strukturze zasiewów, a dwie uprawy główne więcej niż 90%) oraz wyłączenia kukurydzy spod obowiązku zmianowania.

Ministerstwo rolnictwa wystąpiło także o zgodę na wprowadzenie drugiego terminu utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6) dla upraw wcześnie zbieranych z pola, czyli zbóż, rzepaku i rzepiku - od zbiorów do 15 października. Resort wnioskuje też o wprowadzenie katalogu wyłączeń w przypadku upraw późno zbieranych z pola, czyli roślin okopowych, warzyw i kukurydzy na ziarno. Powyższych zmian KE jeszcze nie zatwierdziła. 

image
GAEC

Uproszczenia GAEC-ów idzie jak po grudzie. Co i kiedy się zmieni?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 02:12