Czy za RSM i mocznik bez inhibitora rolnik dostanie dopłaty do nawozów?Andrzej Rutkowski
StoryEditorDopłaty do nawozów

Czy za RSM i mocznik bez inhibitora rolnik dostanie dopłaty do nawozów?

29.05.2023., 10:28h
Czy rolnicy dostaną dopłaty do mocznika bez inhibitora i do RSM? Mamy wyjaśnienie ministerstwa rolnictwa.

Już w czerwcu ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o dopłaty do nawozów. Ale rolnicy są zdezorientowani, bo nie wiedzą, czy wszystkie nawozy zostaną objęte dofinansowaniem. Z opublikowanego w kwietniu uzasadnienia do rozporządzenia w tej sprawie wynika bowiem, że za mocznik bez inhibitora i za RSM pieniędzy nie będzie.

- W przypadku zakupu mocznika dofinansowanie stosuje się wyłącznie do zakupu mocznika nawozowego w formie granulowanej zawierającego inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną – czytamy w uzasadnieniu.

Rolnicy wywalczyli dopłaty do mocznika i RSM

Jednak pod koniec kwietnia minister rolnictwa Robert Telus obiecał protestującym w Szczecinie rolnikom, że do mocznika i RSM też będą dopłaty. Zostało to zapisane w protokole negocjacyjnym między rolnikami a MRiRW.  

Zwróciliśmy się więc do ministerstwa rolnictwa z zapytaniem, czy uzgodnienia te na pewno wejdą w życie. W odpowiedzi udzielonej w ubiegłym tygodniu ministerstwo rolnictwa potwierdziło nam, że mocznik bez inhibitora i RSM rzeczywiście będą objęte dopłatami. Natomiast, podobnie jak w poprzednim naborze nie będzie dofinansowania do wapna nawozowego i wapna nawozowego z magnezem.

Jaki termin zakupu uprawnia do otrzymania dopłat do nawozów?

Dopłaty do nawozów będą przysługiwały rolnikom, którzy od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. zakupili nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Ale jest szansa, że termin ten zostanie wydłużony do 15 maja 2023. Wnioskują o to izby rolnicze, bo wielu rolników zakupiło nawozy także w kwietniu i na początku maja.

Jakie są stawki dopłat do nawozów?

Rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości 500 zł do hektara upraw rolnych oraz 250 zł do hektara łąk i pastwisk. Pomoc będzie przysługiwała do 300 ha.

Kiedy i gdzie należy złożyć wniosek o dopłaty do nawozów?

Rolnik będzie mógł złożyć wniosek o dopłaty do nawozów do 14 lipca 2023 roku w ARiMR. Nie ma jeszcze daty uruchomienia naboru. 

Do wniosku o pomoc rolnik musi dołączyć faktury bądź ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe dokumentujące zakup nawozów we wskazanym okresie.

Kiedy rolnicy dostaną dopłaty do nawozów?

Zgodnie z unijnymi przepisami Polska musi wypłacić rolnikom dopłaty do nawozów do 31 grudnia 2023 r.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 00:04