Dopłaty do nawozów: termin zakupu nawozów będzie zmieniony?Tygodnik Poradnik Rolniczy
StoryEditorZmiany w dopłatach do nawozów

Dopłaty do nawozów: termin zakupu nawozów będzie zmieniony?

19.05.2023., 11:48h
Rolnicy, którzy kupili nawozy po 31 marca czują się dyskryminowani. Resort rolnictwa uznał, że nie należą się im dopłaty do nawozów. Ale to się może zmienić, bo izby rolnicze zaapelowały właśnie o zmianę terminu zakupu nawozów. Na jaki?

Już w czerwcu ARiMR rozpocznie nabór wniosków o dopłaty do nawozów. Na wsparcie mogą liczyć rolnicy, którzy kupili nawozy między 16 maja 2022 r. a 31 marca 2023 r. Otrzymają 500 zł do hektara upraw rolnych oraz 250 zł do hektara łąk i pastwisk. Na tę pomoc, która obejmie gospodarstwa do 300 ha, rząd przeznaczył 4,7 mld zł.

Dopłaty do nawozów: termin 31 marca dyskryminuje wielu rolników

Ale niestety wielu rolników, m.in. producentów kukurydzy, zakupiło nawozy już po 31 marca. Zostali więc wykluczeni z pomocy i teraz czują się dyskryminowani.

W takiej sytuacji jest Nasz Czytelnik, który zamówił cały samochód fosforanu, a kolejne nawozy będzie dopiero kupował.

- Dziś mi przywiozą 24 tony fosforanu. Ale nie dostanę nawet złotówki dopłaty, mimo, że zapłaciłem za nawozy 3500 zł/t. Wieloskładnikowe nie staniały tak jak azotowe. Niestety, nikt w rządzie nie wziął pod uwagę tego, że producenci kukurydzy zaopatrują się w nawozy właśnie w kwietniu. Więc i ja, i moi sąsiedzi zostaliśmy teraz na lodzie – denerwuje się rolnik, który uprawia 60 ha kukurydzy.

Producent kukurydzy straci 30 tys. zł, bo kupił nawozy w kwietniu

Trudno się dziwić jego frustracji, bo przez widzimisię urzędników, którzy wskazali taki, a nie inny termin straci 30 tys. zł.

- Płacę za te nawozy krocie. Dlaczego ktoś, kto kupił nawozy już po obniżce, ale przed 31 marca ma dostać dopłatę, a ja nie? Przecież zapłaciłem tyle samo – mówi rolnik. O taj sprawie pisaliśmy o tym TUTAJ.  

Nie wszystko stracone. Izby rolnicze walczą o wydłużenie termin zakupu nawozów

Zwróciliśmy się też do Krajowej Rady Izb Rolniczych, z zapytaniem, czy podejmie interwencję w kwestii terminu sprzedaży nawozów i nierównego traktowania rolników. Wczoraj otrzymaliśmy informację, że 17 maja zostało przesłane do ministra rolnictwa Roberta Telusa pismo z apelem izb rolniczych o wydłużenie terminu zakupu nawozów.

Wiktor Szmulewicz, szef rolniczego samorządu, domaga się, by rolnicy otrzymali dopłaty były nawozów zakupionych w terminie od 16 maja 2022 r. do 15 maja 2023 r.

- Wnioskuję o jak najszybsze uruchomienie dopłaty do nawozów zakupionych przez rolników w okresie od 16 maja 2022 r. do 15 maja 2023 r., tak aby zrekompensować przynajmniej część wydatków poniesionych w związku z bardzo wysokimi cenami nawozów w ostatnim roku. Niestety import płodów rolnych z terenu Ukrainy spowodował znaczne obniżenie ich ceny na polskim rynku i zostawił naszych producentów rolnych w dramatycznej sytuacji, ponieważ koszty produkcji nie zostaną pokryte przez sprzedaż płodów rolnych i spowodują ogromne straty finansowe – argumentuje Szmulewicz.

KRIR zaznacza, że w niektórych przypadkach wzrost cen nawozów w 2022 roku w relacji do roku 2020 i 2021 wyniósł aż 400 proc. 

Szmulewicz: dzięki dopłatom do nawozów rolnicy nie rezygnowali z nawożenia

Samorząd rolniczy przypomina też, że dzięki dofinansowaniu do zakupu nawozów, za okres od 1 września 2021 do 15 maja 2022, rolnicy nie rezygnowali z nawożenia mimo wysokich cen nawozów. 

- Uruchomienie kolejnego programu dopłat do nawozów jest w pełni uzasadnione i konieczne, ponieważ wielu rolników którzy zaopatrzyli się w nawozy od maja 2022 do lutego 2023 płacili za nie między 4500 a 6000 złotych za tonę – ocenia Szmulewicz. 

Mamy nadzieję, że resort rolnictwa przychyli się do prośby o wydłużenie terminu zakupu nawozów, bo data 31 marca zaproponowana przez ministerstwo faktycznie jest zastanawiająca. Przecież ostatnia obniżka cen nawozów przez Grupę Azoty miała miejsce 17 marca. W przypadku NPK był to 24 marca. I od tego czasu cenniki się nie zmieniły. 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. lipiec 2024 06:57