Dobrostan zwierząt: ważna zmiana terminu w ekoschemacieA. Rutkowski
StoryEditorDobrostan opasów bydła

Dobrostan zwierząt: zagrożone dopłaty dla tysięcy rolników. Będzie zmiana ważnego terminu w ekoschemacie

27.12.2023., 16:37h
Ministerstwo rolnictwa wydłuża termin na określenie w systemie IRZ Plus przeznaczenia bydła do opasu. Dzięki temu ponad 22 tysiące rolników być może nie straci płatności ekoschematowych do tych sztuk.

Ekoschemat Dobrostan zwierząt: dopłaty dla 22 tysięcy rolników zagrożone

Z analizy danych ARiMR wynika, że w 2023 roku, który jest pierwszym rokiem wdrażania w Polsce płatności dobrostanowych do bydła rzeźnego, wśród ok. 32 tys. rolników ubiegających się o wsparcie dobrostanowe do opasów ok. 70 proc. nie określiło kierunku użytkowania swoich zwierząt lub mogło popełnić błędy w tym zakresie.

Ministerstwo rolnictwa ocenia, że w tej sytuacji istnieje ryzyko wykluczenia rolników z płatności dobrostanowej w ramach wariantu Dobrostan opasów bydła. Chodzi o praktyki, które zapewniają podwyższone warunku dobrostanu oraz warunki i wymogi zgodnie z zapisami rozporządzenia dobrostanowego, a wobec których w wymaganym terminie nie zgłoszono w systemie IRZ przeznaczenia tych zwierząt do opasu.

Zgłoszenie w IRZ kierunku użytkowania bydła przedłużone do 5 lutego

Ministerstwo rolnictwa uznało więc, że umożliwi rolnikom uzupełnienie lub korektę w systemie IRZ kierunku użytkowania bydła z uwzględnieniem przeznaczenia tych zwierząt do opasu w terminie do 5 lutego 2024 roku. W związku z tym zmienia także przepisy określające sposób obliczania wysokości kar za niewypasanie bydła lub niezapewnienie bydłu wybiegu z przyczyn innych niż niezależne od rolnika.

- Ze względu na obecny sposób dokumentowania przez rolników realizacji praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt polegających na zapewnieniu wypasu lub na zapewnieniu wybiegu bydłu (krowom mlecznym, krowom mamkom lub opasom), tj. możliwość prowadzenia rejestru wypasu/wybiegu lub złożenia oświadczenia o zapewnieniu wypasu/wybiegu zmiany wymaga sposób obliczania wysokości kar za niewypasanie bydła lub niezapewnienie bydłu wybiegu z przyczyn innych niż niezależne od rolnika - tłumaczy ministerstwo.

Dobrostan opasów: kiedy należy określić kierunek użytkowania?

Płatność dobrostanowa w ramach wariantu Dobrostan opasów jest przyznawana w oparciu o dane zawarte w komputerowej bazie danych prowadzonej w ramach systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (systemu IRZ), do zwierząt spełniających definicję opasa.

W systemie IRZ, w odniesieniu do bydła można określić między innymi kierunek użytkowania: mięsno - opasowy, mleczno – opasowy lub opasowy. Określenie jednego z tych kierunków wyraźnie wskazuje zwierzę, które zgodnie z definicją opasa, kwalifikuje się do płatności w ramach wariantu Dobrostan opasów.

Obecnie obowiązujące przepisy rozporządzenia dobrostanowego mówią, że rolnik ubiegający się o przyznanie płatności w ramach wariantu Dobrostan opasów powinien zgłosić do systemu IRZ przeznaczenie bydła do opasu przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności dobrostanowej, a w przypadku zwierząt objętych wymogami wariantu Dobrostan opasów w okresie przestrzegania przez rolnika wymogów w ramach tego wariantu (tzn. bydła wchodzącego w wiek kwalifikujący je do płatności, bydła kupionego przez rolnika) – przed upływem 7 dni od dnia objęcia bydła wymogami wariantu Dobrostan opasów.

Wydłużony termin na określenie w systemie IRZ Plus przeznaczenia bydła do opasu ma wejść w życie w styczniu 2024 roku.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 17:06