Dopłata ryczałtowa wyższa od dwóch najczęstszych dopłat bezpośrednich. Komu to się opłaci?Canva/pixabay
StoryEditorZmiany w dopłatach bezpośrednich

Dopłata ryczałtowa wyższa od dwóch najczęstszych dopłat bezpośrednich. Komu to się opłaci?

07.07.2023., 19:31h
Wielu rolników nie zdecydowało się na ekoschematy w ramach dopłat bezpośrednich. Przez to ich płatności wyniosłyby zaledwie 70% tych z poprzedniego roku. Rozwiązaniem tego problemu ma być dopłata ryczałtowa. Kto z niej będzie mógł skorzystać i jaka będzie stawka?

Trwają pracę nad wprowadzeniem dopłat ryczałtowych i to jeszcze do płatności za 2023 rok. Projekt ustawy o zmianie o wdrożeniu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Dopłata ryczałtowa ma zastąpić inne rodzaje dopłat bezpośrednich

Chcemy wprowadzić jednolitą płatność dla małych gospodarstw i co jest bardzo ważne ta płatność zastąpi wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy – mówił poseł Jerzy Małecki podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

Rolnik będzie musiał do końca sierpnia złożyć w ARiMR żądanie o dopłatę ryczałtową

Nowa forma płatności będzie obowiązywać już w przypadku dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Żeby skorzystać z dopłaty ryczałtowej rolnicy będą musieli do 31 sierpnia 2023 rok złożyć w ARiMR odpowiednie żądanie o wyborze sposobu otrzymania dopłaty.

Według posła Jerzego Małeckiego, nowe rozwiązanie będzie korzystne głównie dla rolników prowadzących gospodarstwa o małych areałach. Z wyliczeń rządzących wynika, że z dopłaty ryczałtowej będzie mogło skorzystać niemal 640 tys. rolników, czyli niemal połowa wszystkich gospodarzy, którzy złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie.

– Ta zmiana to realizacja postulatów zgłaszanych przez rolników, organizacje rolnicze oraz Izby Rolnicze. Aby w miarę możliwości uprościć system płatności bezpośrednich. Proponowana jest wielkość od jednego do pięciu hektarów. Tacy rolnicy będą mogli uzyskać wsparcie w uproszczonej formie, nie wymagających od nich spełnienia wszystkich warunków określonych dla innych płatności, które musieli by spełnić gdyby te uproszczony system nie został wprowadzony  – dodaje Jerzy Małecki.

Jaka będzie stawka dopłaty ryczałtowej?

W projekcie określono, że stawka dopłat ryczałtowej będzie wynosić 225 euro na ha, czyli do 1125 euro na gospodarstwo, co w przeliczeniu oznacza, że 5-ha gospodarstwo otrzyma ok. 5 tys. złotych.

Czy dopłata ryczałtowa będzie obowiązywać w 2024 roku?

Część posłów i organizacji rolniczych zwracała uwagę, że władza powinno o wiele wcześniej powinna zadbać o prosty i przejrzysty sposób przyznawania dopłat bezpośrednich. Zamiast tego będą wprowadzane zmiany w płatnościach już po zakończeniu kampanii przyjmowania wniosków o dopłaty obszarowe. Dlatego opozycja wskazuje, że dopłaty ryczałtowe to tak naprawdę „kiełbasa wyborcza”.

–  Państwo nam tu zarzucacie, że robimy to w terminie wyborczym. Przede wszystkim jesteśmy w okresie wdrażania tej reformy bo wypadło wdrożenie tej reformy na 2023 r. i teraz musimy odpowiadać na takie potrzeby i apele rolników – przekonuje Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa.

Według niego, możliwe jest funkcjonowanie dopłat ryczałtowych także w kolejnych latach.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 18:07