
Dopłaty bezpośrednie 2025: rolnicy mają więcej czasu na wniosek
Ministerstwo rolnictwa wydłużyło termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie. Nowa data to 16 czerwca 2025 r. Pierwotnie termin miał być wydłużony do 2 czerwca, ale w związku z przymrozkami, suszą i zmianami w dopłatach resort zdecydował się na przedłużenie naboru o miesiąc.
Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony później – w terminie 25 dni kalendarzowych po 16 czerwca, czyli do 11 lipca 2025 r. Ale w przypadku opóźnienia będzie stosowane zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności za każdy dzień roboczy.
Zmiany we wniosku o dopłaty bezpośrednie 2025. Do kiedy?
Jednocześnie termin składania zmian do wniosku bez konsekwencji finansowych zostanie wydłużony do 1 lipca. Rolnik może to zrobić także do 11 lipca, ale wtedy już z potrąceniami. Każdy dzień roboczy opóźnienia skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1 proc.
Do tej pory wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1/2 uprawnionych rolników.
Dopłaty bezpośrednie 2025: nowy harmonogram naboru wniosków
Podsumowując. Resort rolnictwa w projekcie rozporządzenia zaproponował następujące terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie:
- 16 czerwca 2025 r. – ostateczny termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie bez konsekwencji finansowych
- 1 lipca 2025 r. – ostateczny termin zgłaszania zmian do wniosków bez potrąceń
- 11 lipca 2025 r. – ostatni możliwy termin składania wniosków oraz zgłaszania zmian, ale ze zmniejszeniem płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności za każdy dzień roboczy
Nowy termin składania wniosków dotyczy:
- płatności bezpośrednich,
- przejściowego wsparcia krajowego,
- działań obszarowych w ramach II filaru WPR.
Wydłużenie terminu naboru może opóźnić wypłatę dopłat bezpośrednich
Przypomnijmy jednak, że wydłużenie terminu naboru może opóźnić wypłatę pieniędzy.
- Wydłużenie terminu składania wniosków wpływa na późniejsze rozpoczęcie kontroli administracyjnych złożonych wniosków, co w konsekwencji może wpłynąć na opóźnienie terminu rozpoczęcia wypłaty płatności – tłumaczył w ubiegłym roku wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji.
Wcześniej wniosek o dopłatę, wcześniej zaliczka
Jak wyjaśniała podczas naszego webinarium Jolanta Dobiesz, Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich Centrali ARiMR w Warszawie, rolnicy, którzy złożą wnioski w pierwszej kolejności, mogą liczyć na szybszą wypłatę zaliczek na poczet dopłat, wypłacanych od połowy października.
- Ci którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności jako pierwsi, mają większą szansę, że ich wnioski szybciej przejdą kontrolę administracyjną i dla nich będzie można jak najszybciej zrealizować zaliczki – powiedziała dyrektor Dobiesz.
Kamila Szałaj