Dopłaty dla małych gospodarstw: jak wypełnić wniosek? INSTRUKCJACanva/Tygodnik Poradnik Rolniczy
StoryEditorPieniądze dla rolników

Dopłaty dla małych gospodarstw: jak wypełnić wniosek? INSTRUKCJA

23.08.2023., 18:30h
Posiadacze gospodarstw o powierzchni nie większej niż 5 ha mogą ubiegać się o przyznanie płatności ryczałtowych. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków, omówionych na stronie internetowej ARiMR. Można tam znaleźć również instrukcję, w jaki sposób należy wypełnić wniosek o tę dopłatę. Co trzeba wiedzieć?

Kto może dostać dopłaty dla małych gospodarstw? 

Rolnik może ubiegać się o dopłaty dla małych gospodarstw, jeżeli: 

 • we wniosku o przyznanie płatności na rok 2023 (złożonym w terminie od 15 marca do 25 lipca 2023 r.) łączna powierzchnia: 
  • gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów (PWD) będących w posiadaniu tego rolnika wynosi co najmniej 1 ha oraz 
  • użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja 2023 r. wynosiła nie więcej niż 5 ha 
 • w decyzji rolnika lub podmiotu, od którego rolnik nabył gospodarstwo rolne, w sprawie przyznania płatności bezpośrednich za 2022 r. powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do jednolitej płatności obszarowej (JPO) jest większa od zera. 

Ile pieniędzy może dostać rolnik na małe gospodarstwo? 

Płatności ryczałtowe dla małych gospodarstw wynoszą 225 euro/ha. Rolnik może otrzymać nie więcej niż 1125 euro na gospodarstwo. 

Płatności dla małych gospodarstw zastępują następujące dopłaty bezpośrednie: 

 • podstawowe wsparcie dochodów, 
 • płatność redystrybucyjna, 
 • płatność dla młodych rolników, 
 • wszystkie płatności związane z produkcją 
 • płatności w ramach ekoschematów. 

Rolnicy muszą samodzielnie zorientować się, jaka forma wsparcia będzie dla nich najbardziej opłacalna. Z pomocą przyszło im Centrum Doradztwa Rolniczego, które na swojej stronie internetowej opublikowało darmowy kalkulator dla rolników.

Link do kalkulatora znajdziesz w naszym artykule: Dopłata dla małych gospodarstw zamiast dopłat bezpośrednich. Rolniku, policz czy się opłaca [KALKULATOR] 

Czy z wniosku o dopłaty dla małych gospodarstw można się wycofać? 

ARiMR informuje, że wnioski o płatności dla małych gospodarstw przyjmowane są drogą internetową do 31 sierpnia. Jednak rolnicy, którzy zanadto pospieszyli się z wnioskowaniem i po czasie wyliczyli, że inne płatności będą dla nich bardziej korzystne, mają prawo wycofania wniosku. Wycofanie żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw może zostać złożone w terminie do dnia 31 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)

Jak wnioskować o dopłaty dla małych gospodarstw? 

Instrukcję składania wniosków o dopłaty dla małych gospodarstw rolnych zamieściła na swojej stronie internetowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można ją znaleźć w sekcji "Materiały" na dole strony pod tym adresem: Zobacz krok po kroku jak złożyć „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw” 

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 03:39