PZPBM przygotowało specjalny kalkulator, dzięki któremu producenci będa mogli sprawdzić czy opłaca im się wyrobić certyfikat QMP. Udostępniamy KALKULATOR!Andrzej Rutkowski
StoryEditorDobrostan zwierząt

Dopłaty do dobrostanu zwierząt: ile rolnik zyska na QMP? KALKULATOR

20.06.2024., 11:00h
PZPBM przygotowało specjalny kalkulator, dzięki któremu producenci będa mogli sprawdzić czy opłaca im się wyrobić certyfikat QMP. Udostępniamy KALKULATOR!

Czy opłaca się wyrobić certyfikat QMP?

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i ekoschematy został wydłużony do 1 lipca. Hodowcy i producenci bydła mięsnego mogą w tym roku dodatkowo skorzystać z dopłaty za praktyki dobrostanowe w gospodarstwach uczestniczących w krajowych systemach jakości QMP. Jest jeszcze czas na zdobycie certyfikatu, policz, czy się opłaca!

System QMP jest otwartym systemem produkcji żywca wołowego oraz mięsa wołowego gwarantowanej wysokiej jakości, uznanym za krajowy system jakości żywności decyzją ministra rolnictwa z 20 października 2008 r. Administratorem systemu QMP i właścicielem znaku QMP jest Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. 

W Rządowym Centrum Legislacji pojawiło się rozporządzenie, które mówi, o tym, że rolnicy mogą w eWniosku zaznaczyć tą praktykę, a termin dostarczenia certyfikatu za zgodność z systemem QMP wydłużono do 30 września 2024 r. W kolejnych latach będzie to 31 lipca danego roku. System QMP obejmuje zarówno bydło opasowe ras mlecznych i mięsnych. 

Kalkulator QMP - gdzie jest dostępny?

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego przygotowało specjalny kalkulator, żeby producenci mogli sprawdzić czy w ich przypadku wyrobienie certyfikatu QMP oraz zaznaczenie tej praktyki w ramach Dobrostanu zwierząt się opłaca. W kalkulatorze należy wpisać liczbę krów mamek lub/i opasów oraz systemy w jakich są utrzymywane. Na dole pojawi się całkowita kwota, którą hodowca powinien otrzymać w ramach tego ekoschematu (pomniejszona o wyrobienie certyfikatu i kosztów dodania każdej sztuki do systemu). Coraz więcej hodowców decyduje się na wyrobienie certyfikatu, bo większość beneficjentów wnioskujących o Dobrostan mamek lub opasów śmiało może aplikować o certyfikat. Sprawdź, bo warto! W niektórych przypadkach to nawet kilkanaście tysięcy dodatkowo!

Zobacz kalkulator QMP

Jak wyrobić certyfikat QMP? 

Wyrobienie certyfikatu QMP trwa około dwóch tygodni, wiąże się z opłatą jednorazową za certyfikację gospodarstwa oraz od każdego zwierzęcia. Do każdej krowy mamki w gospodarstwie można dodatkowo otrzymać 250 zł i 133 zł do opasa. Większość gospodarstw ubiegających się o dopłaty w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt, kwalifikuje się do wsparcia. Więcej informacji u specjalistów ds. QMP pod numerem tel. 666 337 374 i na stronie www.pzpbm.pl

Dorota Kolasińska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 11:17