Dopłaty do kukurydzy: rolnicy złożyli prawie 170 tys. wnioskówTygodnik Poradnik Rolniczy/Canva
StoryEditorDopłaty do kukurydzy 2024

Dopłaty do kukurydzy: 170 tys. rolników złożyło wnioski. Kiedy ARiMR wypłaci pieniądze?

01.03.2024., 08:17h
Zakończył się nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. Zainteresowanie programem było ogromne. Rolnicy złożyli prawie 170 tysięcy wniosków. Kiedy ARiMR wypłaci im pieniądze? Czy będą pełne stawki?

Dopłaty do kukurydzy: rolnicy złożyli prawie 170 tys. wniosków

29 lutego skończył się nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem: rolnicy złożyli prawie 169 tys. wniosków - najwięcej w województwach wielkopolskim, mazowieckim i lubelskim. Nie są to dane ostateczne, ponieważ nie wszystkie dokumenty dotarły do Agencji i nie wszystkie zostały wprowadzone do systemu.

Na razie nie wiemy, o jaką kwotę ubiegają się rolnicy, ani do jakiej powierzchni. Jednak jeśli kwota wynikająca ze złożonych wniosków przekroczy budżet programu, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący.​

Jakie stawki dopłat do kukurydzy?

Dopłaty do kukurydzy wynoszą:

  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;
  • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w pozostałych województwach - dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

Kiedy ARiMR wypłaci dopłaty do kukurydzy?

Dopłaty będą wypłacane do upraw o powierzchni do 100 ha. Budżet na realizację wsparcia wynosi 1 mld zł. 19 stycznia Komisja Europejska zgodziła się na udzielenie tej pomocy.

ARiMR ma czas na wypłatę tego wsparcia do 30 czerwca 2024 roku. Ale resort rolnictwa zapewnia, że pomoc wypłaci jak najszybciej.

image
Dopłaty do kukurydzy 2024

Czy dopłaty do kukurydzy obejmą też kukurydzę na kiszonkę?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 05:48