Dopłaty do materiału siewnego: ARiMR przedłuża nabór wniosków. Do kiedy? arch.
StoryEditorZamieszanie z dopłatami do materiału siewnego

Dopłaty do materiału siewnego: ARiMR przedłuża nabór wniosków. Do kiedy?

27.06.2023., 11:09h
O dopłaty do materiału siewnego wystąpiło w tym roku o prawie 40 proc. mniej rolników niż rok temu. ARiMR wydłuża więc termin składania wniosków. Do kiedy? Co z rolnikami, którzy muszą wycofać wniosek, żeby dostać więcej pieniędzy?

ARiMR: więcej czasu na dopłaty do materiału siewnego

ARiMR wydłuża termin składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Rolnicy będą mogli ubiegać się o to wsparcie do 10 lipca. Pierwotny termin minął 26 czerwca (25 czerwca wypadał w niedzielę).

Agencja daje rolnikom więcej czasu prawdopodobnie dlatego, że w tym roku wnioski złożyło tylko 40,6 tys. rolników. Rok temu było to ok. 65 tys. rolników. Spadek jest więc spory, bo aż 38 proc.!

O dłuższy termin zabiegał też samorząd rolniczy, który zwrócił uwagę, że warunkiem złożenia wniosku o dopłatę do materiału siewnego jest złożenie wniosku o płatności bezpośrednie. A o nie można się starać do 30 czerwca. 

- Bez wprowadzenia tej zmiany część rolników zostanie pozbawiona możliwości ubiegania się o pomoc do wysianego kwalifikowanego materiału siewnego - napisał we wniosku do ministra rolnictwa Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

Jakie gatunki są objęte dopłatami do materiału siewnego?

Jak informuje ARiMR, z takiego wsparcia będzie mógł skorzystać rolnik, który między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r  nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:

  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziemniak.

Rolniku, chcesz wyższe dopłaty do materiału siewnego? Musisz wycofać stary wniosek

Jednocześnie przypominamy, że zaplanowane zostało uruchomienie wyższych dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany dla rolników. Ale żeby je otrzymać rolnik, który złożył wniosek w trwającym naborze musi go wycofać. 

Jakie będą wyższe stawki dopłat do materiału siewnego?

Wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon.

Stawki dopłat:

  • 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
  • 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
  • 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
  • 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.

Budżet na taką pomoc wynosi 210 mln zł. Gdy kwota z wniosków o pomoc przekroczy ten limit, będzie zastosowany współczynnik korygujący.

Wnioski będą przyjmowane do 14 sierpnia 2023 r. Termin rozpoczęcia naboru zostanie podany w osobnym komunikacie. Będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

Kiedy rolnik powinien wycofać wniosek?

Z pytaniem o to, do kiedy rolnicy powinni wycofać wniosek, jeśli chcą otrzymać wyższe dopłaty do materiału siewnego zwróciliśmy się do ARiMR i MRiRW. Czekamy na odpowiedź. 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 08:46