Dopłaty do nawozów: Rolnicy żądają wydłużenia terminu zakupuAndrzej Rutkowski
StoryEditorDopłaty do nawozów

Dopłaty do nawozów: Rolnicy żądają wydłużenia terminu zakupu

07.06.2023., 12:00h
Rolnicy, którzy kupili nawozy po 31 marca czują się dyskryminowani, bo nie otrzymają dopłat do nawozów. Żądają więc wydłużenia terminu zakupu do 30 czerwca. - Jeśli chodzi o użytki zielone, rolnicy nawozy azotowe stosują najczęściej do końca sierpnia - alarmuje Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.

 

Już niebawem rozpocznie się nabór wniosków o dopłaty do nawozów. Otrzymają je rolnicy, którzy od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. zakupili nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.

Rolnicy, którzy kupili nawozy po 31 marca czują się dyskryminowani

Ale rolnicy alarmują, że wielu z nich zostało wykluczonych z pomocy, bo zakupili nawozy już po 31 marca. Teraz czują się dyskryminowani.

W takiej sytuacji jest Nasz Czytelnik, który zamówił cały samochód fosforanu, a kolejne nawozy będzie dopiero kupował.

- Dziś mi przywiozą 24 tony fosforanu. Ale nie dostanę nawet złotówki dopłaty, mimo, że zapłaciłem za nawozy 3500 zł/t. Wieloskładnikowe nie staniały tak jak azotowe. Niestety, nikt w rządzie nie wziął pod uwagę tego, że producenci kukurydzy zaopatrują się w nawozy właśnie w kwietniu. Więc i ja, i moi sąsiedzi zostaliśmy teraz na lodzie – mówił nam rolnik, który uprawia 60 ha kukurydzy.

Dopłaty do nawozów: termin zakupu nawozów będzie zmieniony?

Ale jest szansa, że termin ten zostanie wydłużony. Wnioskują o to izby rolnicze. Krajowa Rada Izb Rolniczych domagała się, by wsparciem zostali objęci producenci rolni, którzy zaopatrzyli się w nawozy do 15 maja 2023 roku. Natomiast Łódzka Izba Rolnicza pod koniec maja skierowała wniosek o przedłużenie terminu zakupu nawozów mineralnych do 30 czerwca 2023 roku.

- Ceny nawozów w dalszym ciągu są wysokie. Nawozy azotowe w Polsce są droższe niż w sąsiednich państwach UE. Jeśli chodzi o użytki zielone, rolnicy nawozy azotowe stosują najczęściej do końca sierpnia - zaapelował Bronisław Węglewski, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Jakie są stawki dopłat do nawozów?

Rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości 500 zł do hektara upraw rolnych oraz 250 zł do hektara łąk i pastwisk. Pomoc będzie przysługiwała do 300 ha.

Kiedy i gdzie należy złożyć wniosek o dopłaty do nawozów?

Rolnik będzie mógł złożyć wniosek o dopłaty w ARiMR. Nie ma jeszcze daty uruchomienia naboru. 

Do wniosku o pomoc rolnik musi dołączyć faktury bądź ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe dokumentujące zakup nawozów we wskazanym okresie.

Kiedy rolnicy dostaną dopłaty do nawozów?

KE zastrzegła, że Polska musi wypłacić rolnikom dopłaty do nawozów do 31 grudnia 2023 r.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. wrzesień 2023 17:39