Dopłaty do wymiany dachów: minął niemal rok od naboru. Kiedy rolnicy dostaną pieniądze?Canva
StoryEditorDopłaty do wymiany dachu z azbestem

Dopłaty do wymiany dachów: minął rok od naboru. Kiedy rolnicy dostaną pieniądze?

30.11.2023., 15:30h
Od pierwszego nabór wniosków o dopłaty do wymiany dachu z azbestem minął już rok. A mimo to wielu rolników wciąż czeka na pieniądze. Kiedy je dostanie?

Rolnicy złożyli wnioski o dopłaty do wymiany dachu na 600 mln zł

W ubiegłym roku w październiku ministerstwo rolnictwa uruchomiło pierwszy nabór wniosków o dopłaty do wymiany dachu z azbestem. Wnioski złożyło 47 tys. gospodarstw na łączną kwotę prawie 600 mln zł.  

Dopłaty do wymiany dachu z azbestem: rolnicy nie dostali pieniędzy z naboru 2022

Wielu rolników może się jednak zdziwić, że ministerstwo uruchamia kolejny nabór, choć z poprzedniego część gospodarstw jeszcze nie dostała pieniędzy.

Z danych udostępnionych przez MRiRW wynika, że do 22 października 2023 r. 31 821 wniosków na kwotę 400 mln zł zostało rozpatrzonych pozytywnie. Ale do tego czasu ARiMR wystawiła zlecenia wypłat środków, w tym zaliczek, jedynie na kwotę ok. 61,42 mln zł, czyli raptem 10 proc. budżetu programu.

Dopłaty do wymiany dachu z azbestem: dlaczego są opóźnienia w wypłacie pieniędzy?

Wiceminister Romanowski tę długotrwałą procedurę przyznawania dopłat tłumaczy tym, że zainteresowanie wsparciem znacznie przekroczyło oczekiwania zarówno MRiRW, jak i ARiMR. Na opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków wpływ miał mieć wpływ także konflikt zbrojny w Ukrainie i nakładające się w tym czasie nabory wniosków o inne dopłaty i inwestycje.  

- Wpływ na długotrwałość procedury oceniania wniosków miała również potrzeba wzywania wnioskodawców do wyjaśnień z uwagi na liczne rozbieżności w składanej dokumentacji oraz konieczność dokonywania uzupełnień do wniosku w związku z brakiem wymaganych załączników - dodaje Romanowski w odpowiedzi na interpelację posłów KO.

Romanowski zaznacza też, że w I naborze aż 99% wniosków wymagało dokonania uzupełnień.

Dopłaty do wymiany dachów. Kiedy rolnicy dostaną pieniądze?

Pieniądze z programu wymiany pokryć dachowych wypłaca rolnikom Polski Fundusz Rozwoju po wystawieniu zlecenia wypłaty przez ARiMR. Odbywa się to sukcesywnie, choć w ostatnich dniach rolnicy informują, że zwiększyło się tempo przelewów. Jest więc szansa, że przed uruchomieniem nowego naboru większość rolników otrzyma wsparcie. 

image
Dopłaty do wymiany dachu z azbestem

Dopłaty do wymiany dachu 2023/2024. Co się zmieniło? Kto odbierze azbest od rolnika?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 05:53