Dopłaty do zbóż i oleistychJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty do zbóż i rzepaku

Dopłaty do zbóż i rzepaku: rolnicy apelują o szybką wypłatę. Jeszcze połowa wniosków nierozliczona

11.12.2023., 11:30h
Jest odpowiedź MRiRW na apel KRIR o zwiększenie środków na wypłatę dopłat do zbóż i rzepaku. Jak podała minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, rolnicy dostaną pieniądze jeszcze w grudniu.

Apel KRIR o więcej pieniędzy na dopłaty do zbóż i rzepaku

I Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji owocowało w przyjęcie wielu wniosków. Wśród składanych pism znalazła się również prośba rolników o zwiększenie puli środków przeznaczonych na Pomoc dla producentów zbóż oraz nasion oleistych i ich szybką wypłatę.

Dla kogo przeznaczona były dopłaty do zbóż i nasion oleistych?

Jak przypomina KRIR w piśmie skierowanym do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o dopłaty mogli się starać producenci:

  • żyta,
  • jęczmienia,
  • owsa,
  • pszenżyta,
  • mieszanek zbożowych,
  • nasion rzepaku i rzepiku.

Ci rolnicy, by zakwalifikować się do wypłaty dopłat, musieli sprzedaż zboża i nasiona oleiste w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 15 lipca 2023 r., natomiast wnioski składali w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r.

Nie wszyscy rolnicy dostali dopłaty do zbóż i oleistych

Jak wskazuje KRIR, z szacunków delegatów izb wynika, że ok. 50% rolników otrzymało już pieniądze w ramach dopłat do zbóż i nasion oleistych. Niestety, połowa z wnioskodawców nadal czeka na pieniądze, ponieważ pula środków przeznaczonych na ten cel się wyczerpała.

Gembicka: Rolnicy dostaną dopłaty do zbóż

Krótko po publikacji apelu KRIR, działania podjęła Anna Gembicka, która 6 grudnia br. poinformowała, że rolnicy dostaną dopłaty do zbóż i to jeszcze w grudniu.

Dlaczego wypłata środków w ramach dopłat do zbóż i oleistych została wstrzymana?

Jak wyjaśniła minister rolnictwa, powstałe opóźnienia były wynikiem konieczności wprowadzenia przesunięć w ramach krajowego budżetu, ponieważ skończyły się środki wypłacane na ten cel z puli unijnej.

Ile wynosiła pula środków na wypłatę dopłat do zbóż i oleistych?

Jak przypomina MRiRW, pula środków przeznaczona na wypłatę dopłat do zbóż i oleistych wynosiła 799 mln zł, jednak łączna suma, na którą opiewały złożone przez rolników wnioski, przekroczyła zakładaną kwotę. W związku z tym w okresie od 6 do 31 października br. beneficjenci mogli składać wnioski w ramach drugiego naboru, który w całości został sfinansowany ze środków krajowych. Jednak by wnioskodawcy mogli otrzymać to wsparcie, musieli najpierw odebrać decyzję o odmówieniu przyznania pomocy z letniego naboru, które wysyłano do 30 listopada br. i ponownie złożyć wniosek o wypłatę z nowego naboru.

image
Pomoc dla rolników

PILNE! 2500 zł dopłaty do ha jeszcze w tym roku. Kto je dostanie?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: MRiRW, KRIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 00:22