dopłaty bezpośrednie dla małych gospodarstwCanva/pixabay
StoryEditorMałe gospodarstwa

Dopłaty ryczałtowe dla małych gospodarstw zamiast dopłat bezpośrednich. Do kiedy wnioski?

18.08.2023., 10:00h
Rolnicy prowadzący gospodarstwa o powierzchni do 5 ha mogą już składać wnioski przyznanie płatności do małych gospodarstw, która zastępuje wszystkie wcześniejsze dopłaty bezpośrednie. Do kiedy można składać żądanie?

Na początku sierpnia 2023 r. w artykule pt. "Dopłata ryczałtowa dla małych gospodarstw. Jak złożyć oświadczenie krok po kroku?" informowaliśmy o tym, że rolnicy prowadzący małe gospodarstwa będą mogli ubiegać się o przyznanie płatności do małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich.

Które płatności bezpośrednie zastąpi płatność do małych gospodarstw?

Jak wynika z rozporządzenia, płatność do małych gospodarstw, o której przyznanie rolnicy mogą składać żądanie, zastępuje wszystkie wnioskowane płatności bezpośrednie, czyli:

  • podstawowe wsparcie dochodów,
  • płatność redystrybucyjną,
  • płatność dla młodych rolników,
  • wszystkie płatności związane z produkcją,
  • płatności w ramach ekoschematów.

Kiedy rolnik może otrzymać dodatkowe płatności do płatności, do małych gospodarstw?

Okazuje się również, że rolnik, który składając wniosek o przyznanie płatności bezpośredniej za rok 2023, ubiegał się w nim również o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, czyli:

  • uzupełniającą płatność podstawową,
  • płatność do tytoniu,
  • płatności ONW,
  • płatności ekologicznej,
  • płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej.

może otrzymać wraz z płatnością do małych gospodarstw pieniądze ze wsparcia krajowego pod warunkiem, że wniosek został złożony do 25 lipca 2023 r.

Ile wynosi stawka płatności dla małych gospodarstw?

Rolnicy, którzy ubiegają się o przyznanie płatności do małych gospodarstw, będą mogli otrzymać równowartość kwoty 225 euro/ha.

Do kiedy można składać wnioski o przyznanie płatności do małych gospodarstw?

Wnioski o przyznanie płatności do małych gospodarstw należy składać do 31 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, czyli aplikacji eWniosekPlus z załączeniem skanu oświadczenia "Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw", którego wzór jest dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do 31 sierpnia 2023 r. rolnik ma również możliwość wycofania żądania.

Którzy rolnicy otrzymają płatności do małych gospodarstw?

Zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi Planu Strategicznego i Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 w roku 2023, płatność do małych gospodarstw może być przyznana rolnikowi na podstawie złożonego przez niego wniosku pod warunkiem, że:

  • we wniosku o przyznanie płatności na rok 2023 (złożonym w terminie od 15 marca do 25 lipca 2023 r.) łączna powierzchnia:

a. gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów (PWD) posiadanych przez tego rolnika wynosi co najmniej 1 ha,

b. użytków rolnych posiadanych przez tego rolnika w dniu 31 maja 2023 r. wynosiła nie więcej niż 5 ha

  • w decyzji rolnika lub podmiotu, od którego rolnik nabył gospodarstwo rolne, w sprawie przyznania płatności bezpośrednich za 2022 r. powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do jednolitej płatności obszarowej (JPO) jest większa od zera.

Czy rolnik otrzyma potwierdzenie decyzji?

Jeżeli żądanie rolnika zostało zaakceptowane w całości, rolnik może spodziewać się, że nie dostanie decyzji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, ponieważ w tym przypadku jest ona wydawana na jego żądanie. Można je złożyć do kierownika biura powiatowego ARiMR w terminie 14 dni od uznania przyznanej pomocy na rachunku bankowym rolnika lub rachunku strony prowadzonym w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Stan wniosku rolnik może sprawdzić po zalogowaniu do PUE, wybierając menu boczne i zakładkę "Moje sprawy", następnie sekcję "Płatności obszarowe".

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: ARiMR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 05:42